O egzaminie
Egzamin zawodowy jest potwierdzeniem uzyskanych przez Ciebie kwalifikacji zawodowych. Egzamin jest obowiązkowy. Jeżeli do niego nie przystąpisz, nie otrzymasz świadectwa ukończenia danego roku szkolnego lub semestru.
Obowiązkowo przystępujesz do:
- części pisemnej - testu złożonego z 40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest prawidłowa,
- części praktycznej – w której wykonujesz zadanie z arkusza egzaminacyjnego na stanowisku egzaminacyjnym. Czas trwania części praktycznej egzaminu dla konkretnej kwalifikacji określony jest w informatorze o zawodzie.
Deklaracje przystąpienia do egzaminu składasz do dyrektora szkoły nie później niż:
- do dnia 15 września – jeżeli przystępujesz do egzaminu zawodowego, którego termin główny został określony w komunikacie dyrektora CKE, między 2 listopada a 28 lutego danego roku szkolnego,
- do dnia 7 lutego – jeżeli przystępujesz do egzaminu zawodowego, którego termin główny został określony w komunikacie dyrektora CKE, między 1 kwietnia a 31 sierpnia danego roku szkolnego.
Sesja zimowa 2025:
- 9-20 stycznia 2025 r. - egzamin zawodowy oraz egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie,
- 28-29 stycznia 2025 r. - dodatkowy termin egzaminu zawodowego dla zdających, którzy nie będą mogli przystąpić do tego egzaminu w terminie głównym,
- 28 marca 2025 r. - termin ogłoszenia wyników egzaminów zawodowych.
Sesja letnia 2025:
- 2-21 czerwca 2025 r. - egzamin zawodowy oraz egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie,
- 30 czerwca-1 lipca 2025 r. - dodatkowy termin egzaminu zawodowego dla zdających, którzy nie będą mogli przystąpić do tego egzaminu w terminie głównym,
- 29 sierpnia 2025 r. - termin ogłoszenia wyników egzaminów zawodowych.
Szczegółowe harmonogramy egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie określają Komunikaty CKE: formuła 2012, formuła 2017, formuła 2019.
Aby zdać egzamin zawodowy, musisz:
- uzyskać co najmniej 50% punktów części pisemnej,
- uzyskać co najmniej 75% punktów z części praktycznej.
Po zdaniu egzaminu otrzymasz certyfikat kwalifikacji zawodowej, wydany przez komisję okręgową.
Jeśli posiadasz certyfikaty kwalifikacji zawodowej potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie oraz posiadasz odpowiedni poziom wykształcenia, otrzymujesz dyplom zawodowy.
Wyniki egzaminów zawodowych w Poznaniu i powiecie poznańskim
Opracowanie przedstawia wyniki egzaminów przeprowadzonych na terenie aglomeracji poznańskiej w szkołach kształcących w zawodzie w sesjach zimowych i letnich w latach 2019-2024. Przygotowaliśmy je z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy decydują się na kontynuację edukacji w branżowych szkołach pierwszego stopnia lub w technikach – jako wskazówkę w podejmowaniu decyzji o wyborze szkoły i zawodu. Kierujemy je także do uczniów ostatnich klas techników, którzy zamierzają aplikować na studia wyższe.
Wyniki egzaminów zawodowych w technikach i branżowych szkołach I stopnia 2024
Wyniki egzaminów zawodowych w technikach i branżowych szkołach I stopnia 2023
Polecane strony