4. Technikum – dlaczego warto je wybrać?

Artykuł 4: Technikum – dlaczego warto je wybrać?

Technikum – jaki to typ szkoły? Czym różni się od liceum, skoro też można po nim zdawać maturę? I czy warto poświęcić na naukę zawodu 5 lat, jeśli w branżowej szkole trwa ona tylko 3 lata?

Po podstawówce masz do wyboru 3 typy szkół. Technikum jest jednym z nich. Warto zastanowić się nad tym, co zyskasz, ucząc się w technikum, i jaki zawód będzie dla Ciebie najlepszy.

 

Korzyści z nauki w technikum

Każdy typ szkoły pozwala osiągnąć inny cel. Po skończeniu technikum zyskujesz wykształcenie średnie. Możesz przystąpić do matury, dzięki nauce przedmiotów ogólnokształcących, w tym jednego lub dwóch na poziomie rozszerzonym.  W technikum uczysz się też przedmiotów zawodowych i masz praktyki zawodowe. Dzięki temu możesz też zdobyć zawód, jeśli zdasz egzaminy z kwalifikacji zawodowych.

Ucząc się w technikum, zyskasz:

  • wykształcenie średnie,
  • przygotowanie do matury,
  • możliwość nauki 1–2 przedmiotów na poziomie rozszerzonym,
  • możliwość nauki przedmiotów zawodowych,
  • możliwość odbycia praktyk zawodowych,
  • możliwość kontynuacji nauki na studiach wyższych, w szkole policealnej i na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych.

 

Jakich zawodów można się uczyć w technikum?

Lekarzem, pedagogiem czy biotechnologiem nie zostaniesz po skończeniu technikum. Do tego wymagane jest ukończenie studiów. Możesz jednak zostać technikiem mechatronikiem, technikiem budownictwa, optykiem, ekonomistą, technikiem fotografii i multimediów. To tylko przykładowe zawody, pełną listę zawodów nauczanych w technikach z aglomeracji poznańskiej znajdziesz na naszej stronie.

 

Czym zawody dostępne w technikum różnią się od tych, których możesz się uczyć w branżowej szkole I stopnia?

Każdy zawód szkolnictwa branżowego podzielony jest na kwalifikacje. Liczba kwalifikacji decyduje o liczbie egzaminów zawodowych, które należy zdać. W branżowej szkole I stopnia można się uczyć zawodów jednokwalifikacyjnych i zdawać jeden egzamin zawodowy. A w technikum – zawodów dwukwalifikacyjnych i zdaje się dwa egzaminy zawodowe.

W branżowej szkole I stopnia możesz zdobyć zawód fotografa. Po technikum z kolei możesz zostać technikiem fotografii i multimediów. Aby to zrobić, należy zdobyć dwie kwalifikacje – tę samą, co dla zawodu fotografa w branżowej szkole I stopnia oraz kwalifikację o nazwie: realizacja projektów fotograficznych i multimedialnych.

Podobnie jest z zawodem kucharza. Możesz nim zostać po branżowej szkole I stopnia, zdobywając kwalifikację przygotowania i wydawania dań. Podczas gdy w technikum możesz zdobyć zawód technika żywienia i usług gastronomicznych. Uczysz się wtedy nie tylko przygotowania i wydawania dań, ale też organizacji żywienia i usług gastronomicznych.

 

Co oznaczają wymienione nazwy kwalifikacji?

Na naszej stronie znajdziesz informacje dotyczące tych kwalifikacji. Opisane wyżej dwa przykłady zawodów to tylko jedne z wielu.

Zawody, które można zdobyć w technikum, dają szersze uprawnienia niż te, które zdobywa się w branżowej szkole I stopnia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją zawody, które można zdobyć w technikum, a ich odpowiedników nie znajdziemy w branżowej szkole I stopnia i odwrotnie. Więcej o szkole branżowej przeczytasz w następnym artykule.

Przygotowanie do zawodu to główny cel nauki w technikum. Matura odchodzi w nim na drugi plan. Widać to w programach nauczania w technikum i w liceum. Można je szczegółowo przeanalizować, czytając rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie ramowych planów nauczania. Tygodniowy wymiar godzin nauczania przedmiotów rozszerzonych łącznie z 4 lat nauki w liceum i z 5 lat nauki w technikum w liceum jest dużo wyższy. Spośród przedmiotów ogólnokształcących w technikum uczy się 1 lub 2 w zakresie rozszerzonym, a w liceum 2–3.

 

Jakich przedmiotów rozszerzonych można uczyć się w technikum?

Najczęściej są to przedmioty związane z zawodem, który się wybiera. Wybierając zawód technik fotografii i multimediów, w jednych szkołach będziesz się uczyć rozszerzonego języka polskiego, w innych rozszerzonego języka angielskiego, a w jeszcze innych języka angielskiego i geografii. Z kolei wybierając zawód technik informatyk, można się uczyć rozszerzonej informatyki i rozszerzonego języka obcego, a można też rozszerzonej informatyki i matematyki.

W każdej szkole wygląda to inaczej, dlatego warto wcześniej sprawdzić programy klas. Ta wiedza pozwoli Ci wybrać taką klasę z wymarzonym zawodem, w której będziesz uczył/uczyła się przedmiotów, które chcesz zdawać na maturze, które Cię interesują, a ich nauka przychodzi Ci z łatwością.

 

Przedmioty zawodowe, czyli jakie?

Na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji (www.ore.edu.pl) w zakładce „Kształcenie i wychowanie” > „Podstawa programowa” znajdziesz przykładowe plany nauczania w zawodach.

Jako doradcy zawodowi często spotykamy uczniów i uczennice, którzy wybierając zawód w technikum czy branżowej szkole I stopnia, nie wiedzieli / nie wiedziały, jakich przedmiotów będą się uczyć i… było to dla nich dużym zaskoczeniem.

Uwaga! W wielu szkołach przedmiotów zawodowych uczy się w pracowniach na terenie danej szkoły. Warto jednak wiedzieć, że jeśli szkoła nie dysponuje odpowiednimi pracowniami, może się zdarzyć, że na przedmioty zawodowe będziesz musiał/musiała chodzić do innej szkoły, która takie pracownie ma, lub do zakładów pracy.

Poznawanie zawodów to nie tylko nauka teorii. W technikum odbywają się praktyki w wymiarze minimum 280 godzin w całym cyklu kształcenia, co daje łącznie minimum 8 tygodni praktycznej nauki zawodu przez 5 lat.

 

Historia Eweliny

Ewelina w szkole podstawowej była prymuską. Brała udział w olimpiadach z języka polskiego i nawet miała w nich wysokie osiągnięcia. Wszyscy oczekiwali od niej, że pójdzie do lokalnego, prestiżowego liceum, do klasy humanistycznej. Ewelina czuła w sobie jednak wewnętrzny sprzeciw, bardzo nie lubiła, kiedy ktoś ją do czegoś zmuszał lub narzucał jej swoje zdanie.

W międzyczasie w jej mieście otworzyła się zupełnie inna szkoła – nowe technikum. Nie zastanawiała się długo. Wybrała klasę hotelarską. Kierowała się myślą, że po skończeniu technikum będzie mogła jednocześnie pracować i studiować. Na praktykach złapała bakcyla i spędziła w branży hotelarskiej blisko 20 lat.

Nie wszystkie jej życiowe wybory były jednak tak trafne jak wybór technikum zamiast liceum. Gdy wybierała klasę hotelarską, jej motywacją nie było to, co chciała w życiu robić. Marzyła o ASP, ale nie miała realnej wiedzy o rynku pracy i była przekonana, że artyści ledwo wiążą koniec z końcem. Dlatego stwierdziła, że jeśli zostanie dyrektorem jakiejś firmy, to lepiej na tym wyjdzie.

Po zdaniu matury poszła na studia hotelarskie, które okazały się totalną pomyłką. Rzuciła je i zmieniła kierunek. Wybrała marketing i zarządzanie. I to był strzał w dziesiątkę! Z wiedzą i doświadczeniem, jakie zdobyła w technikum mogła awansować, w dodatku dużo szybciej niż jej koleżanki ze studiów.

Po kilku latach Ewelina zaczęła pracę na stanowisku, o którym jej koleżanki bez dyplomu zawodowego mogły jedynie pomarzyć. Niemal co roku awansowała i dość szybko została dyrektorką zarządzającą. Dla Eweliny taki ciąg wyborów: technikum, a potem studia zaoczne i praca zawodowa opłaciły się.

Nie chcąc spełniać cudzych oczekiwań, wybrała technikum i zawód nieprzypadkowo. Wiedziała, że uwielbia pracować z innymi, poznawać ludzi i że praca w hotelu jej to umożliwi.

Z perspektywy czasu mówi, że lepszego zawodu nie mogła wybrać. Przez te kilkanaście lat poznała tysiące ludzi. Patrząc wstecz, z ogromnym sentymentem wspomina tę niesamowitą podróż. Mimo że pracuje w branży SPA & Welness i nie prowadzi hotelu, to wciąż jako konsultantka doradza właścicielom lokalnych, butikowych miejsc z duszą, hoteli, pensjonatów i apartamentów. Robi to, co kocha.

 

Dla kogo wybór technikum będzie tym najlepszy?

Technikum to dobry wybór dla tych, którzy mają jasno określone plany zawodowe, chcą zdobyć zawód, a jednocześnie zależy im na zdaniu matury, by móc dalej uczyć się na studiach. Technikum umożliwi Ci osiągnięcie tych dwóch celów i w to w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu 5 lat. Pamiętaj jednak, że samo pójście do technikum tego nie gwarantuje. Zdobycie zawodu jest możliwe po zdaniu egzaminów zawodowych. Natomiast, aby zdać maturę, należy dobrze uczyć się przedmiotów ogólnokształcących.

Jeśli spojrzysz na średnie wyniki matur, zobaczysz, że wyniki w technikach czasem są trochę niższe niż te w liceach ogólnokształcących. Wynika to z tego, że dla uczniów technikum głównym celem jest często zdobycie zawodu, a nauka do matury schodzi na drugi plan.

Nie każdemu łatwo jest pogodzić naukę zawodu z nauką do matury. W technikum świetnie radzą sobie uczniowie, którzy dobrze organizują pracę własną i są zdyscyplinowani. Jeśli rozważasz pójście do technikum, a sumienność i zorganizowanie nie są Twoją mocną stroną, to warto nad tymi cechami popracować. Jeśli zamierzasz iść na studia, to wiedza i doświadczenie zdobyte w technikum mogą okazać się dużym atutem.

 

Co można robić po technikum?

Jeśli uzyskasz pozytywny wynik na maturze, możesz iść na studia i tam rozwijać się w zawodzie, którego uczyłeś/uczyłaś się w technikum lub wybrać inny zawód. Na studiach zdobywa się wykształcenie wyższe. Po technikum można zdobyć kolejne kwalifikacje, również w szkole policealnej czy na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych.

Mamy nadzieję, że historia Eweliny będzie dla Ciebie inspiracją. Na naszej stronie znajdziesz więcej takich opowieści, a także dowiesz się więcej o szkołach, progach punktowych, rankingach szkół ponadpodstawowych i zawodach: https://www.cdzdm.pl/PL-H441/o-szkolach-ponadpodstawowych.html.

W kolejnym artykule przeczytasz o branżowej szkole I stopnia. Odpowiemy w nim na pytania:

  • czy lepiej wybrać branżową szkołę I stopnia, czy technikum, żeby zdobyć zawód?
  • czy po szkole branżowej można iść na studia?
  • czy to prawda, że za praktyki w branżowej szkole I stopnia dostaje się wynagrodzenie?

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 - Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem