Czym zajmuje się doradca zawodowy?
Doradca zawodowy, to osoba która stara się, wspierać Ciebie w wyborze przyszłej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Pomaga Ci odkryć Twoje pasje, zainteresowania oraz umiejętności, których świadomość jest niezbędna do podjęcia przemyślanej decyzji na temat swojej przyszłości. Doradca zawodowy ma także wiedzę na temat różnych źródeł informacji o szkołach oraz zawodach, którą się z Tobą podzieli byś mógł/mogła lepiej przygotować się do wyboru szkoły.
Na czym polega spotkanie z doradcą zawodowym?
- Doradca zawodowy dostosuje przebieg spotkań do Twoich indywidualnych potrzeb, obecnych pomysłów i etapów podejmowania decyzji. Doradca nie dokona za Ciebie wyboru, będzie jedynie wskazówką i pomocnikiem w tym procesie, ostateczną decyzję podejmiesz samodzielnie, na podstawie zdobytych informacji i ewentualnych wyników omówionych ćwiczeń. Ważne jest Twoje zaangażowanie oraz motywacja, bez tego nie uda się osiągnąć zamierzonych celów.
- Spotkanie z doradcą zawodowym to przede wszystkim rozmowa. Doradca przeprowadzi z Tobą wywiad na temat Twoich zainteresowań, talentów, pasji, umiejętności, pomysłów i celów na przyszłość.
- Doradca zawodowy może (nie musi) użyć różnych narzędzi, ćwiczeń do określenia Twoich preferencji, predyspozycji zawodowych – jest to dodatek do rozmowy, który dobierany jest według indywidualnych potrzeb i decyzji doradcy.
- Doradca zawodowy opowie Ci o różnych możliwościach ścieżek edukacyjnych po szkole podstawowej oraz wytłumaczy Ci najważniejsze zagadnienia związane z procesem rekrutacji. Przedstawi różnice pomiędzy typami szkół jakie możesz wybrać oraz z czym dane wybory wiążą się na przyszłość.
- Doradca zawodowy pokaże Ci różne źródła informacji na temat zawodów – m.in. opisy, filmy, wymagania, ścieżki rozwoju itp.
- Na zakończenie stworzysz swój plan działania oraz wstępny ranking pomysłów na przyszłe szkoły ponadpodstawowe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konsultacji indywidualnych, zapraszamy do obejrzenia webinaru:
Jak przygotować się do spotkania z doradcą zawodowym?
- Zastanów się, jakie są Twoje najważniejsze potrzeby, wątpliwości, oczekiwania związane ze spotkaniem z doradcą zawodowym.
- Przygotuj sobie listę pytań przed spotkaniem: np. pytania na temat różnych zawodów, różnic pomiędzy szkołami, wpływem przedmiotów rozszerzonych na dalsze ścieżki edukacyjne lub Twoje indywidualne pytania i wątpliwości.
- Zastanów się nad swoimi zainteresowaniami, tym co Cię interesuje, czym lubisz się zajmować i jakie są Twoje pasje, talenty, mocne strony (możesz zapytać o to swoich bliskich lub przyjaciół).
- Sprawdź ofertę szkół - jeżeli myślisz o liceum zapoznaj się z występującymi przedmiotami rozszerzonymi, ich połączeniami i wpływem na możliwości kontynuowania nauki na studiach wyższych. Jeżeli rozważasz technikum lub branżową szkołę I stopnia, sprawdź jakie zawody są dostępne w ofercie szkół – jeżeli jakieś Cię zainteresują, poczytaj o nich, obejrzyj filmy przedstawiające wybrane przez Ciebie zawody (wymagania, umiejętności, predyspozycje, przeciwskazania zdrowotne, perspektywy zatrudnienia, możliwości kształcenia itp.).
- Zastanów się, jakie są Twoje cele i marzenia związane z przyszłością zawodową. Bądź gotów podzielić się nimi z doradcą zawodowym i omówić, jak możesz je zrealizować.
- Staraj się być zaangażowany, aktywny, otwarty i gotowy na nowe pomysły i sugestie, które doradca może przedstawić. Celem spotkania jest podjęcie przez Ciebie (nie przez doradcę) świadomych decyzji.
Jak zapisać się na konsultację?
Z powodu bardzo dużej liczby zgłoszeń na konsultacje indywidualne jesteśmy zmuszeni zamknąć możliwości zapisu.
Jednocześnie zachęcamy do korzystania z innych form naszego wsparcia: materiałów na naszej stronie, czy spotkań grupowych dla rodziców oraz uczniów szkół podstawowych. O szczegółach wszystkich wydarzeń i zapisach, będziemy na bieżąco informować w aktualnościach na dole naszej strony oraz na naszych profilach na
Facebooku i
Instagramie.
Zalecamy również zwrócenie uwagi na ważną informację dotyczącą uczniów posiadających orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dla których właściwym miejscem wsparcia w wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej jest poradnia psychologiczno-pedagogiczna.
Prosimy o zapoznanie się z zamieszczonymi poniżej regulaminami.
Regulamin umawiania się na konsultacje indywidualne
Regulamin elektronicznej usługi - Umów się na konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym ds. uczniów szkół podstawowych