Świat zawodów



Jaki zawód wybrać?

Warto pamiętać, że zawody można zdobywać na różne sposoby m.in. zdając konkretne egzaminy zawodowe potwierdzające poszczególne kwalifikacje w zawodzie w różnych typach szkół oraz na kursach. Więcej na temat kwalifikacji dowiesz się w zakładce Kwalifikacje zawodowe.

Współczesna kariera jest jak puzzle – ich układanie trwa całe życie i wymaga nieustannego poznawania siebie.

Zawody dzielą się na takie, które można uzyskać w szkolnictwie branżowym (czyli w szkołach branżowych oraz technikach i szkołach policealnych) oraz na te, które są osiągalne jedynie po studiach wyższych.

Przykładowo zawód weterynarz po studiach wyższych, nie jest tym samym zawodem co technik weterynarii po technikum lub szkole policealnej.

Przyjrzyjmy się tym przykładom bliżej:

Gdzie można zdobyć zawód i z czym wiążą się poszczególne wybory?

Jak zdobyć zawód
Pobierz Jak zdobyć zawód_1.pdf 661 KB







Strona Mapy Karier


Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o zawodach, zarówno szkolnictwa branżowego, jak i wyższego zajrzyj na stronę: www.mapakarier.org


Znajdziesz tutaj informacje przydatne w wyborze zawodu:

  • Miasto Zawodów - część dla osób, które nie do końca jeszcze mają sprecyzowane plany co do przyszłości zawodowej. Można wirtualnie przespacerować się po mieście gdzie umieszczone są najróżniejsze budynki i sprawdzić jakie wykonuje się tam zawody, a także z jakimi innymi zawodami dane miejsce pracy jest powiązane.

  • Ścieżki Kariery - tutaj można znaleźć informacje na temat konkretnych zawodów - m.in. drogę edukacyjną, opis zawodów, wymagane kwalifikacje, statystyki.




Wyszukiwarka zawodów

Dzięki WYSZUKIWARCE ZAWODÓW możesz w łatwy sposób zapoznać się z ofertą zawodów nauczanych w szkołach na terenie aglomeracji poznańskiej.
Znajdują się w niej zawody zarówno ze szkół branżowych, jak i z technikum.

Wyszukiwarka zawiera opisy zawodów, nazwę i opis kwalifikacji, przeciwwskazania zdrowotne, przykładowe miejsca pracy i przykładowe przedmioty, a także listę szkół, które kształcą w danym zawodzie.



Arena Zawodów

W ramach kampanii od 2016 roku organizowana jest Arena Zawodów. Wydarzenie to przeznaczone jest dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i pozwala im w praktyczny sposób poznać zawody znajdujące się w ofercie szkół ponadpodstawowych aglomeracji poznańskiej.

Pogrupowane w branże zawody prezentowane są na tzw. Wyspach zawodów.

Uczniowie i nauczyciele techników i branżowych szkół I stopnia przygotowują najróżniejsze pokazy oraz zadania praktyczne dla uczniów klas ósmych. Wykonując je młodzież ze szkół podstawowych może sprawdzić, czy nadaje się do określonych czynności wykonywanych w poszczególnych zawodach. Na Arenie Zawodów prezentują się także pracodawcy, którzy wyjaśniają, na czym polega nauka w klasach patronackich, praktyki zawodowe,
a także praca w ich firmach.
 





Strona Ośrodka Rozwoju Edukacji ORE


Ośrodek Rozwoju Edukacji pełni istotną rolę w doskonaleniu procesów edukacyjnych poprzez zapewnienie profesjonalnego wsparcia dla nauczycieli, szkół oraz instytucji edukacyjnych,
a także poprzez promowanie innowacyjności i rozwój systemu edukacji.

Na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji ORE znajdziesz między innymi:








Kompas szkolnictwa branżowego

Szukasz informacji o zawodach szkolnictwa branżowego? Próbujesz rozeznać swoją drogę kształcenia? Szukasz idealnej kwalifikacji? Wpisz zapytanie i uzupełnij filtry lub skorzystaj z kompasu!

Wybierz zawód, który otworzy Ci drogę do rozwoju i zdobycia kwalifikacji. Kliknij w obrazek 
i przejdź do strony:


Technikum

Dla kogo szkoła techniczna?

Technikum to świetny wybór dla tych, którzy mają określone swoje plany zawodowe, chcą zdobyć zawód, a jednocześnie zależy im na zdaniu matury, by móc dalej kształcić się na studiach. Technikum umożliwi Wam zdobycie tych 2 rzeczy i w to w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu 5 lat. Pamiętajcie jednak, że samo pójście do technikum tego nie gwarantuje. Zdobycie zawodu jest możliwe po zdaniu egzaminów zawodowych. Natomiast aby zdać maturę należy dobrze uczyć się przedmiotów ogólnokształcących. 

Po technikum posiada się wykształcenie średnie. Można przystąpić do matury oraz zdobyć zawód, jeśli zda się egzaminy z kwalifikacji zawodowych. Jest to możliwe dzięki nauce przedmiotów ogólnokształcących, w tym jednego lub dwóch na poziomie rozszerzonym. W technikum również są przedmioty i praktyki zawodowe.

Jakich zawodów można uczyć się w technikum?

W technikum nie można zdobyć każdego zawodu jaki spotka się na świecie. Nie możliwe jest zdobycie zawodu lekarza, pedagoga czy biotechnologa. Można za to zostać na przykład technikiem mechatronikiem, technikiem budownictwa, technikiem optykiem, technikiem ekonomistą, technikiem fotografii lub multimediów. To jedynie kilka z możliwych zawodów, które można zdobyć w technikum. Cała lista zawodów dostępnych w technikach z aglomeracji poznańskiej znajdziecie na naszej stronie.


Szkoła branżowa I i II stopnia

Co wyróżnia szkołę branżową?

W tej szkole zdobywa się kwalifikacje w zawodzie oraz solidne przygotowanie praktyczne do pracy zawodowej. Po zakończeniu trzyletniej edukacji w branżowej  szkole I stopnia uczniowie posiadają wykształcenie zasadnicze branżowe. Praktyki zawodowe często odbywa się w zakładach pracy. W branżowej szkole II stopnia można kontynuować naukę w tym samym zawodzie oraz przygotować do egzaminu maturalnego.

Na czym polega różnica między zawodem zdobytym w technikum a tym, które można zdobyć w branżowej szkole I stopnia?

Podstawową różnicą jest czas trwania nauki. W technikum czas edukacji wynosi 5 lat, natomiast w branżowej szkole I stopnia 3 lata. Ilość kwalifikacji zdobytych w technikum to dwie lub trzy, a w branżowej szkole jest to jednak kwalifikacja. Ostatnią różnicą, która już wcześniej się pojawiła jest matura, do której można przystąpić w technikum, a nie w branżowej szkole. W technikum poziom wykształcenia obejmuje wykształcenie średnie oraz po zdaniu egzaminów zawodowych tytuł technika np. technik automatyk, technik usług fryzjerskich, technik mechanik. Dzięki szkole branżowej zdobywa się po zdaniu kwalifikacji zawód np. automatyk, fryzjer, mechanik precyzyjny. 


Lista zawodów nauczanych w Poznaniu oraz powiecie poznańskim.

TECHNIKUM

Zawody w technikum 2025 - druk
Pobierz ZAWODY W TECHNIKUM 2025 - druk.pdf 199 KB
Zawody w technikum 2025 - interaktywny
Pobierz ZAWODY W TECHNIKUM 2025 - interaktywny.pdf 426 KB


BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA

Zawody w branżowej szkole I stopnia 2025 - druk
Pobierz ZAWODY W BRANŻOWEJ SZKOLE I STOPNIA 2025 - druk.pdf 189 KB
Zawody w branżowej szkole I stopnia 2025 - interaktywny
Pobierz ZAWODY W BRANŻOWEJ SZKOLE I STOPNIA 2025 - interaktywny.pdf 406 KB
 

Programy nauczania zawodu

LINK - Zebrane tutaj informacje mogą posłużyć Tobie jako źródło wiedzy na temat wymagań na poszczególnych stanowiskach pracy w niektórych zawodach. 

Opisy powstały w ramach projektu „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu – wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania”. Są one efektem badań przeprowadzonych wśród wielkopolskich pracodawców zatrudniających absolwentów szkół kształcenia zawodowego. 

Każdy opis wymagań stanowisk pracy składa się z 3 głównych części: 
  • Opisu ogólnych wymagań stanowiska pracy.
  • Kart przykładowych stanowisk pracy. 
  • Dokonanej przez pracodawców oceny kompetencji zawodowych, personalnych i społecznych nabytych przez absolwentów szkół kształcących w zawodzie.

Kwalifikacje zawodowe

Kwalifikacje zawodowe to formalne potwierdzenie Waszych umiejętności i wiedzy. Dzięki kwalifikacjom zawodowym macie możliwość poszerzania swoich uprawnień, podejmowania prób, zmian, przekwalifikowywania się. 

Pamiętajcie, że zawsze jest możliwość zmiany, jednak pod jednym warunkiem: że bardzo się tego chce.

Współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny i ciągle się zmienia i wiemy, że nie jest łatwo decydować o swoim przyszłym zawodzie w tak nieoczywistych czasach. 

Kwalifikacje zawodowe są jak puzzle, które możecie dopasowywać pod wymagania kryjące się pod konkretnymi zawodami. 

Każdy z zawodów wymaga opanowania innych umiejętności i zdobycia pewnej wiedzy. Zauważcie, że są zawody, które wymagają ukończenia studiów, a inne zdobycia konkretnych kwalifikacji zawodowych. 



Jak możesz uzyskać kwalifikacje?

Zdając egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, otrzymujesz ‎‎ŚWIADECTWO potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez komisję okręgową. 

Jeśli uzyskasz świadectwa ‎potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w ‎danym zawodzie oraz posiadasz ‎odpowiedni poziom wykształcenia otrzymujesz 
DYPLOM ‎potwierdzający kwalifikacje zawodowe. 

Klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego zawiera m.in. 32 uporządkowane alfabetycznie branże, do których przyporządkowane są zawody.
Przejdź do WYSZUKIWARKI KWALIFIKACJIaby poznać poszczególne kwalifikacje.



Przykład: Technik logistyk




Gdzie możesz uzyskać poszczególne kwalifikacje: 
  • technikum (2 kwalifikacje) - T
  • branżowa szkoła I stopnia (1 kwalifikacja) - BS I
  • branżowa szkoła II stopnia (druga kwalifikacja po Szkole Branżowej I stopnia) - BS II 
  • kwalifikacyjne kursy zawodowe (pojedyncze kwalifikacje) – KKZ – ważne! aby uzyskać tytuł technika trzeba mieć wykształcenie średnie oraz zdać wszystkie egzaminy we wszystkich kwalifikacjach tworzących dany zawód. 

Najłatwiej zrozumiesz czym są kwalifikacje wyobrażając sobie, że to jakby klocki, z których możesz ułożyć różne zawody. Przyjrzyj się przykładom poniżej jak to wygląda. 

Przykład 1. 
Przedstawia sytuację, w której zdobywając oddzielne kwalifikacje MEC.03. albo MEC.05. albo MEC.08, można po zdobyciu drugiej kwalifikacji MEC.09. oraz uzyskaniu wykształcenia średniego zostać technikiem mechanikiem. 

Symbole szkół wskazują gdzie można uzyskać świadectwo potwierdzające daną kwalifikacje, po zdaniu egzaminów zawodowych
Przykład 2. 
Sytuacje odwrotna – po zdobyciu kwalifikacji HAN.01., można zdobyć kwalifikacje HAN.02. oraz HAN.03. i w zależności od wyboru, z wykształceniem średnim osiągnąć tytuł technika handlowca lub technika księgarstwa.




Egzamin zawodowy 


Warto przed wyborem zawodu, zapoznać się z planami nauczania, przedmiotami zawodowymi, zadaniami jakie czekają Cię na praktykach. 

Informacje te przydatne są w kontekście oceny, czy posiadasz odpowiednie predyspozycje potrzebne do wykonywania określonego rodzaju pracy. 


Aby uzyskać kwalifikacje należy zdać odpowiednie egzaminy zawodowe. 

Pomoże Ci w tym strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także np. plany lekcji w poszczególnych szkołach.




Informacje przydatne w wyborze zawodu (w zakładce EGZAMIN ZAWODOWY na stronie CKE): 

  • Najważniejsze informacje o egzaminach zawodowych – tutaj znajdziesz odpowiedzi na różne pytania odnośnie egzaminów zawodowych. 
  • Podstawa programowa kształcenia w zawodach - na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego. 
  • Informacje o egzaminach zawodowych w poszczególnych zawodach (w zakładce INFORMATORY na stronie CKE) - Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje informatory dotyczące egzaminu zawodowego w oparciu o podstawę programową kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego z 2019 r.
    Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji na temat samego egzaminu, sposobu jego przeprowadzania oraz zadań w obrębie poszczególnych kwalifikacji. 
  • Wyniki i sprawozdania - sprawozdania z osiągnięć zdających egzamin zawodowy oraz egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie – zdawalność pisemna oraz praktyczna w poszczególnych kwalifikacjach.
Dodatkowe informacje na temat egzaminu zawodowego znajdziesz także w zakładce Egzamin Zawodowy.


Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 - Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem