Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego to lista nazw zawodów, których można uczyć się w branżowych szkołach I i II stopnia, technikach oraz szkołach policealnych. Do każdego zawodu przypisany jest poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, który uzyskuje się po zdaniu egzaminu i otrzymaniu dyplomu od okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Klasyfikacja ta określa także kwalifikacje cząstkowe w danym zawodzie (K1, K2).
Jego podstawę prawną stanowi Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.
Uwzględniając Polską Klasyfikację Działalności (PKD), wyodrębniono następujące obszary kształcenia:
1) administracyjno-usługowy (AU);
2) budowlany (BD);
3) elektryczno-elektroniczny (EE);
4) mechaniczny i górniczo-hutniczy (MG);
5) rolniczo-leśny z ochroną środowiska (RL);
6) turystyczno-gastronomiczny (TG);
7) medyczno-społeczny (MS);
8) artystyczny (ST).
W dokumencie znajdują się:
- informacje o typach szkół ponadpodstawowych, w których może odbywać się kształcenie w ramach danego zawodu (branżowa szkoła I stopnia – BS I, branżowa szkoła II stopnia (BS II), pięcioletnie technikum (T), szkoła policealna (SP);
-
informacje o KKZ – Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych (jeśli kształcenie w ramach kwalifikacji wyróżnionych w danym zawodzie może być prowadzone w formie KKZ),
-
informacje o Kursach Umiejętności Zawodowych (jeśli kształcenie w ramach kwalifikacji wyróżnionych w danym zawodzie może być prowadzone w formie tych kursów),
-
nazwy kwalifikacji wyodrębnionych w każdym zawodzie; kwalifikacje oznaczone są kodem złożonym z trzech wielkich liter, zależnie od branży, w której występuje dany zawód.
Zawody wpisane do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego to zawody jednokwalifikacyjne i dwukwalifikacyjne, w których kwalifikacje oznaczono odpowiednio symbolami porządkowymi K1 i K2.
W zawodach nauczanych w technikum pierwszą kwalifikacją (K1) jest w wielu przypadkach kwalifikacja ustalona dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I stopnia, a stanowiąca merytoryczną i programową podbudowę do nabywania kolejnych – wyższych – kwalifikacji w zawodzie w ramach tego samego obszaru kształcenia.
Kształcenie w branżowej szkole II stopnia odbywa się w zawodach, dla których przewidziano kształcenie w tym typie szkoły – są to zawody kształcone na poziomie technika, które posiadają kwalifikację wspólną z zawodem nauczanym w branżowej szkole I stopnia. Tym samym w branżowej szkole II stopnia kształcenie jest prowadzone wyłącznie w tych zawodach, które stanowią kontynuację kształcenia w branżowej szkole I stopnia. W branżowej szkole II stopnia jest realizowana jedynie druga kwalifikacja cząstkowa (K2) wyodrębniona w danym zawodzie na poziomie technika.
KZSZ to nie tylko dokument dla doradcy. Podczas spotkania z uczniem doradca zawodowy może „pokazać” uczniowi dany zawód nie tylko w kontekście opisu z informatora, ale też w zakresie wyodrębnionych w nim kwalifikacji. Może to stanowić punkt wyjścia do przyjrzenia się PLANOWI NAUCZANIA w ramach tego zawodu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie:
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawody-szkolnictwa-branzowego
Klasyfikacja zawodów i specjalności (KZiS)
KZiS zawiera wykaz wszystkich zawodów występujących na rynku pracy. Klasyfikacja opracowana została w oparciu o Międzynarodowy Standard Klasyfikacji Zawodów ISCO-08.
Klasyfikacja aktualizowana jest co 2 – 3 lata w celu dostosowania jej do zmian zachodzących na rynku pracy (polski i eurpejskim).
Więcej informacji znajdziecie na stronie:
https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci
Zintegrowany system kwalifikacji (ZSK)
15 stycznia 2016 r. weszła w życie Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) służyć ma wielu osobom i instytucjom: uczniom, pracodawcom, związkom zawodowym, organizacjom branżowym, ale przede wszystkim polskim pracownikom – zarówno tym, którzy pracują w Polsce, jak i wyjeżdżającym do pracy w krajach Unii Europejskiej.
Więcej informacji o systemie znajduje się na stronie:
https://kwalifikacje.gov.pl/