Inne możliwości edukacyjne

Liceum dla dorosłych

Po ukończeniu ośmioletniej szkoły podstawowej albo gimnazjum masz możliwość kontynuowania nauki w liceum dla dorosłych. Jeżeli posiadasz świadectwo ukończenia branżowej szkoły I stopnia albo zasadniczej szkoły zawodowej możesz zostać przyjęty/przyjęta od razu do drugiej klasy publicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

W tym typie szkoły programy nauczania są bardzo podobne do tych, które pojawiają się w klasycznych szkołach średnich. Nauka w liceach dla dorosłych może odbywać się w trybie stacjonarnym (lekcje prowadzone są wieczorami, najczęściej 3 razy w tygodniu, choć nie jest to regułą), bądź w trybie zaocznym (lekcje wyłącznie w soboty i niedziele).

Podstawą do uzyskania pozytywnej oceny jest aktywny udział w zajęciach oraz 50% frekwencja. Dodatkowo na zakończenie każdego semestru przeprowadzane są egzaminy w formie ustnej lub pisemnej.

O przyjęciu do liceum dla dorosłych zazwyczaj decyduje kolejność zgłoszeń – nie prowadzi się żadnych dodatkowych egzaminów wstępnych, czy rozmów kwalifikacyjnych.

Po ukończeniu szkoły uzyskasz wykształcenie średnie, możesz także przystąpić do egzaminu maturalnego, którego zdanie umożliwi Ci podjęcie nauki w szkole wyższej lub w szkole policealnej. Nauka w liceum dla dorosłych trwa 4 lata (3 lata dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia lub zasadniczej szkoły zawodowej).

W Poznaniu znajduje się kilkanaście liceów ogólnokształcących dla dorosłych. Szkoły publiczne zazwyczaj są bezpłatne, prywatne natomiast mogą pobierać opłaty w formie czesnego.
Szkoła policealna

Nauka w szkołach policealnych jest skierowana do osób pełnoletnich, którzy uzyskali wykształcenie średnie. Nie musisz posiadać matury. Czas trwania nauki zależny jest od zawodu, w którym chcesz się kształcić, bądź kwalifikacji, którą chcesz zdobyć. Nauka może więc trwać od roku do dwóch i pół roku. Masz do wyboru dwa systemy kształcenia: zaoczny (zajęcia odbywają się w soboty i niedziele) i stacjonarny (zajęcia odbywają się w dni powszednie w tygodniu). Zajęcia rozpoczynają się we wrześniu, październiku bądź w lutym. Zależy to od terminu naboru danej szkoły.

Nauka w szkołach policealnych publicznych zazwyczaj jest bezpłatna, placówki niepubliczne mogą pobierać opłaty za kształcenie. Wysokość czesnego zależy od szkoły. O przyjęciu do szkoły policealnej najczęściej decyduje kolejność zgłoszeń – nie prowadzi się żadnych dodatkowych egzaminów wstępnych, czy rozmów kwalifikacyjnych.

Jako słuchacz szkoły policealnej będziesz mieć możliwość poznania zawodu zarówno w teorii jak i praktyce. Podczas nauki będziesz mieć obowiązek odbycia praktycznej nauki zawodu w wymiarze godzin określonych w podstawie programowej dla danego kierunku. Naukę praktyczną i teoretyczną kończy się egzaminem zawodowym potwierdzającym kwalifikacje w danym zawodzie. Twój poziom wykształcenia po ukończeniu szkoły policealnej nie zmieni się. Jako absolwent nadal będziesz mieć wykształcenie średnie, ale pozytywny wynik egzaminu zawodowego uprawni Cię do otrzymania tytułu technika.

Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji o kształceniu w danym zawodzie sprawdzić, w jakim typie szkoły możesz uczyć się w wybranym przez Ciebie zawodzie.
Czy jest to możliwe poprzez naukę w branżowej szkole, technikum, szkole policealnej, czy podczas kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Te informacje możesz sprawdzić na stronie: www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zawody-szkolnictwa-branzowego

Organizacja kształcenia i zestawienie zawodów nauczanych w szkołach policealnych
Pobierz Organizacja kształcenia i zestawienie zawodów nauczanych w szkołach policealnych.pdf 6.85 MB

Kwalifikacyjne kursy zawodowe

Kwalifikacyjne kursy zawodowe to bezpłatna forma uzyskania kwalifikacji zawodowych. Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i posiadasz minimum wykształcenie podstawowe to nauka w tej formie skierowana jest do Ciebie.

Program nauczania uwzględnia podstawę programową kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego w zakresie jednej kwalifikacji. Po zakończeniu nauki będziesz mieć możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego w zakresie tej pojedynczej kwalifikacji.

Nauka w tym typie szkoły odbywa się w formie:
  • dziennej - przez 5 lub 6 dni w tygodniu,
  • stacjonarnej - przez 3 lub 4 dni w tygodniu,
  • zaocznej - nauka odbywa się co 2 tygodnie przez 2 dni, a w uzasadnionych przypadkach – co tydzień przez 2 dni.
Kurs rozpoczyna się we wrześniu i trwa od dwóch do czterech semestrów. Aby kurs mógł się uruchomić, potrzebna jest grupa 20 uczestników. Nabór na wybrane kursy trwa czasem cały rok ze względu na trudności w zebraniu odpowiedniej liczby osób, niezbędnej do uruchomienia grupy. W związku z tym, pamiętaj aby skontaktować się bezpośrednio ze szkołą i uzyskaj szczegółowe informacje dotyczące oferty kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego umożliwi Ci przystąpienie do egzaminu zawodowego w zakresie kwalifikacji nauczanej na tym kursie. Egzamin organizowany jest przez okręgową komisję egzaminacyjną (OKE).
Zdając egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, otrzymasz ‎‎świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez OKE.

Jeśli uzyskasz świadectwa ‎potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w ‎danym zawodzie (należy pamiętać, że zawody dzielą się na jednokwalifikacyjne i dwukwalifikacyjne) oraz posiadasz ‎odpowiedni poziom wykształcenia (np. wykształcenie średnie) otrzymasz dyplom ‎potwierdzający kwalifikacje zawodowe, dający tym samym tytuł technika w danym zawodzie.

Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji o kształceniu w danym zawodzie sprawdzić, w jakim typie szkoły możesz uczyć się w wybranym przez Ciebie zawodzie.
Czy jest to możliwe poprzez naukę w branżowej szkole, technikum, szkole policealnej, czy podczas kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Te informacje możesz sprawdzić na stronie: www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zawody-szkolnictwa-branzowego

Akty prawa:

Oferta KKZ w Poznaniu na rok szkolny 2024/25
Pobierz Oferta KKZ w Poznaniu na rok szkolny 2024-25.pdf 5.93 MB

Branżowa szkoła II stopnia

Kształcenie w branżowej szkole II stopnia trwa dwa lata. Odbywa się wyłącznie w zawodach, które stanowią kontynuację kształcenia po branżowej szkole I stopnia, w ramach drugiej kwalifikacji cząstkowej wyodrębnionej w danym zawodzie na poziomie technika (K2).

Do branżowej szkoły II stopnia możesz zostać przyjęty jeżeli posiadasz:
  • świadectwo ukończenia branżowej szkoły I stopnia (naukę w branżowej szkole II stopnia można rozpocząć maksymalnie pięć lat od momentu ukończenia branżowej szkoły I stopnia),
  • zaświadczenie o zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia, którego zakres odpowiada pierwszej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym w branżowej szkole II stopnia,
  • stosowne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu.

Kształcenie w branżowej szkole II stopnia prowadzone jest w formie stacjonarnej lub zaocznej. Nauka jest bezpłatna. Ta forma kształcenia umożliwi Ci uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika oraz otrzymanie świadectwa dojrzałości, co w późniejszej perspektywie da Ci możliwość podjęcia nauki na studiach.

Po ukończeniu branżowej szkoły II stopnia otrzymasz takie samo świadectwo dojrzałości jak absolwenci liceum ogólnokształcącego oraz technikum. W celu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego, będziesz zobowiązany/zobowiązana do przystąpienia do trzech obowiązkowych przedmiotów: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Ponadto jako maturzysta branżowej szkoły II stopnia w miejsce obowiązkowego przedmiotu dodatkowego (z zakresu kształcenia ogólnego) przystąpisz do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie. Dzięki temu po zdaniu wszystkich egzaminów uzyskasz oprócz świadectwa dojrzałości, dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji o kształceniu w danym zawodzie sprawdzić, w jakim typie szkoły możesz uczyć się w wybranym przez Ciebie zawodzie.
Czy jest to możliwe poprzez naukę w branżowej szkole, technikum, szkole policealnej, czy podczas kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Te informacje możesz sprawdzić na stronie: www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zawody-szkolnictwa-branzowego 

Organizacja kształcenia i zestawienie zawodów nauczanych w branżowych szkołach II stopnia
Pobierz Organizacja kształcenia i zestawienie zawodów nauczanych w branżowych szkołach II stopnia.pdf 10.68 MB

Lista uruchomionych oddziałów BS II stopnia w Poznaniu w roku szkolnym 2023-24
Pobierz Lista uruchomionych oddziałów w Poznaniu w roku szkolnym 2023-24.pdf 458 KB
Opis wymagań stanowisk pracy
Opis wymagań stanowisk pracy dla zawodu powstał w ramach projektu „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu – wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania”, finansowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, Oś priorytetowa 8: Edukacja, Działanie 8.3. Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, Poddziałanie 8.3.4. Kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych w ramach ZIT dla MOF Poznania. Powstały opis jest efektem badań przeprowadzonych wśród wielkopolskich pracodawców zatrudniających absolwentów szkół zawodowych, dzięki czemu badanie ma charakter unikatowy w skali kraju. Uzyskane wyniki badań uzupełniono informacjami z dostępnych źródeł zawodoznawczych.

Przygotowane z udziałem pracodawców informacje mogą być w szczególności pomocne dla:
  • Dyrektorów szkół zawodowych w procesie doskonalenia programów nauczania dla zawodów poprzez ich dostosowywanie do wymagań rynku pracy, w naszym przypadku przedstawionych w formie opisów stanowisk pracy;
  • Uczniów szkół zawodowych w procesie opracowania zindywidualizowanych programów praktyk oraz staży zawodowych u pracodawców;
  • Nauczycieli kształcenia zawodowego w modernizacji wyposażenia pracowni przedmiotowych oraz dostosowania praktycznej części zajęć edukacyjnych do zadań i czynności wykonywanych na stanowiskach pracy;
  • Szkolnych doradców zawodowych do przygotowania materiałów zawodoznawczych, prowadzenia zajęć z doradztwa edukacyjno-zawodowego czy wskazania potencjalnych ścieżek awansu zawodowego kandydata do zatrudnienia w danym zawodzie;
  • Pracodawców w procesie rekrutacji pracowników, sporządzania opisów nowych stanowisk pracy uruchamianych w przedsiębiorstwie czy też aktualizacji już istniejących opisów obowiązków pracowników.
Opis wymagań stanowisk pracy składa się z 3 części:
1) Ogólnego opisu wymagań, w którym przedstawiono m.in. syntezę zawodu, warunki pracy, wymagania psychofizyczne i zdrowotne, możliwości awansu zawodowego oraz tendencje zmian w zawodzie;
2) Kart przykładowych stanowisk pracy, na których opisano czynności zawodowe wykonywane na stanowisku pracy, obsługiwane urządzenia, maszyny i narzędzia, efekty pracy oraz wymagania rekrutacyjne;
3) Oceny przez pracodawców kompetencji zawodowych, personalnych i społecznych nabytych przez absolwentów szkół zawodowych.

Opracowany materiał ma charakter ekspercki, gdyż przedstawiono w nim opinie i opisy stanowisk pracy w kilku firmach działających na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Poznań. Nie stanowi on zamkniętego katalogu i wskazane jest, aby w przyszłości opis wymagań stanowisk pracy był aktualizowany i rozszerzany o opisy kolejnych stanowisk pracy. Materiał przygotowano w oparciu o dokumenty prawne obowiązujące na czas realizacji badań.

Cukiernik
Opis wymagań pracy w zawodzie - Cukiernik (751201)
Pobierz 01_Opis_wymagan_Cukiernik.pdf 5.29 MB
Elektryk
Opis wymagań pracy w zawodzie - Elektryk (741103)
Pobierz 02_Opis_wymagan_Elektryk.pdf 475 KB
Technik Elektryk
Opis wymagań pracy w zawodzie - Technik Elektryk (311303)
Pobierz 03_Opis_wymagan_Techn_Elektryk.pdf 551 KB
Elektronik
Opis wymagań pracy w zawodzie - Elektronik (742117)
Pobierz 04_Opis_wymagan_Elektronik.pdf 510 KB
Technik elektronik
Opis wymagań pracy w zawodzie - Technik elektronik (311408)
Pobierz 05_Opis_wymagan_Technik_elektronik.pdf 591 KB
Technik energetyk
Opis wymagań pracy w zawodzie - Technik energetyk (311307)
Pobierz 06_Opis_wymagan_Technik_energetyk.pdf 1.71 MB
Technik informatyk
Opis wymagań pracy w zawodzie - Technik informatyk (351203)
Pobierz 07_Opis_wymagan_Technik_informatyk.pdf 648 KB
Technik teleinformatyk
Opis wymagań pracy w zawodzie - Technik teleinformatyk (351103)
Pobierz 08_Opis_wymagan_Technik_teleinformatyk.pdf 749 KB
Technik usług fryzjerskich
Opis wymagań pracy w zawodzie - Technik usług fryzjerskich (514105)
Pobierz 09_Opis_wymagan_Technik_uslug_fryz.pdf 870 KB
Fryzjer
Opis wymagań pracy w zawodzie - Fryzjer (514101)
Pobierz 10_Opis_wymagan_Fryzjer.pdf 569 KB
Technik Spedytor
Pobierz 11_Technik_Spedytor.pdf 490 KB
Kucharz
Pobierz 12_Kucharz.pdf 8.23 MB
Lakiernik
Pobierz 13_Lakiernik.pdf 1.04 MB
Technik procesow drukowania
Pobierz 14_Technik procesow drukowania.pdf 602 KB
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
Pobierz 15_Technik_grafiki i poligrafii cyfrowej.pdf 1.16 MB
Technik Fotografii i Multimediow
Pobierz 16_Technik Fotografii_i_Multimediow.pdf 510 KB
Technik przemysłu mody
Pobierz 17_Technik%20przemys%B3u%20mody.pdf 483 KB
Technik organizacji reklamy
Pobierz 18_Technik_organizacji_reklamy.pdf 755 KB
Technik eksploatacji portów terminali
Pobierz 19_Technik_eksploatacji_portow_i_terminali.pdf 548 KB
Wędliniarz
Pobierz 20_W%EAdliarz.pdf 1.13 MB
Elektromechanik Pojazdow Samochodów
Pobierz 21_ Elektromechanik_Pojazdow_Sam.pdf 444 KB
Technik budownictwa
Pobierz 22_Technik budownictwa.pdf 916 KB
Technik geodeta
Pobierz 23_Technik_geodeta.pdf 532 KB
Technik rolnik
Pobierz 24_Technik rolnik.pdf 667 KB
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Pobierz 25_Technik_zywienia_uslug_gastronomicznych.pdf 657 KB
Technik technologii drewna
Pobierz 26_Technik technologii drewna.pdf 604 KB
Technik Technologii żywności
Pobierz 27_Technik Techn_zywnosci.pdf 553 KB
Technik obsługi turystycznej
Pobierz 28_Technik_obslugi_turystycznej.pdf 521 KB
Mechanik pojazdów samochodowych
Pobierz 29_Mechanik pojazdow samochodowych.pdf 453 KB
Technik Pojazdów Samochodowych
Pobierz 30_Technik_Pojazdow_Samochodowych.pdf 581 KB
Ślusarz
Pobierz 31_%8Clusarz.pdf 601 KB
Technik mechanik
Pobierz 32_Technik mechanik.pdf 656 KB
Technik logistyk
Pobierz 33_Technik logistyk.pdf 520 KB
Technik renowacji elementów architektury
Pobierz 34_Technik%20renowacji%20element%F3w%20architektury.pdf 701 KB
Technik hotelarstwa
Pobierz 35_Technik_hotelarstwa.pdf 495 KB
Piekarz
Pobierz 36_Piekarz.pdf 491 KB
Blacharz samochodowy
Pobierz 37_Opis wymagan_Blacharz_samochodowy.pdf 937 KB
Mechatronik
Pobierz 38_Opis wymagan_Mechatronik.pdf 980 KB
Monter sieci i instalacji sanitarnych
Pobierz 39_Opis wymagan_Monter sieci i instalacji sanitarnych.pdf 1.4 MB
Opiekun medyczny
Pobierz 40_Opis wymagan_Opiekun medyczny.pdf 990 KB
Sprzedawca
Pobierz 41_Opis wymagan_Sprzedawca.pdf 908 KB
Stolarz
Pobierz 42_Opis wymagan_Stolarz.pdf 981 KB
Tapicer
Pobierz 43_Opis wymagan_Tapicer.pdf 1.01 MB
Technik mechatronik
Pobierz 44_Opis wymagan_Technik mechatronik.pdf 1.48 MB
Technik automatyk
Pobierz 46_Opis wymagan_Technik_automatyk.pdf 936 KB
Technik elektroenergetyk
Pobierz 48_Opis wymagan_Technik_elektroenergetyk.pdf 890 KB
Technik ekonomista
Pobierz 47_Opis wymagan_Technik_ekonomista.pdf 1.59 MB
Technik optyk
Pobierz 49_Opis wymagan_Technik_optyk.pdf 1.14 MB
Technik architektury krajobrazu
Pobierz 50_Opis wymagań_Technik_architektury_krajobrazu.pdf 1.98 MB
Technik budowy dróg
Pobierz 51_Opis wymagań_Technik_budowy dróg.pdf 1.88 MB
Monter zabudowy i robót wykończeniowych
Pobierz 52_Opis zawodu_Monter_zabudowy_i_robót_wykończeniowych.pdf 1.05 MB
Kierowca mechanik
Pobierz 54_Opis_Kierowca_mechanik.pdf 1.43 MB
Murarz-tynkarz
Pobierz 53_Opis zawodu_Murarz-tynkarz.pdf 1.34 MB
Technik analityk
Pobierz 45_Opis wymagan_Technik_analityk_1.pdf 583 KB
Praktyczna nauka zawodu

Opracowanie zostało przygotowane z myślą o uczniach, którzy zastanawiają się nad nauką zawodu. To pogłębianie zdobytej wiedzy oraz praktyczne przyswajanie umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. Praktyczna nauka zawodu jest organizowana w formie zajęć praktycznych, a w technikum w formie praktyk zawodowych

Zajęcia praktyczne u pracodawców, w tym na zasadach dualnego systemu kształcenia, odbywają się na podstawie:  
  • umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawartej między młodocianym a pracodawcą, 
  • umowy o praktyczną naukę zawodu, zawartej między dyrektorem szkoły a pracodawcą przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu. 
Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w realnych sytuacjach. 

Ważne!
Aby rozpocząć praktyczną naukę zawodu wymagane jest zaświadczenie od lekarza medycyny pracy stwierdzające, że praca w wybranym przez ucznia zawodzie nie zagraża jego zdrowiu i nie występują żadne przeciwskazania zdrowotne do nauki tego zawodu. Osoby nie mające 15 lat dodatkowo mogą być zatrudnione tylko po otrzymaniu zgody opiekuna prawnego bądź przedstawiciela ustawowego oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej!

Praktyczna nauka zawodu
Pobierz Praktyczna nauka zawodu.pdf 1.44 MB
Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 - Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem