O egzaminie
Egzamin maturalny zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych. Wyniki, które otrzymasz z danego przedmiotu lub przedmiotów będą wykorzystane jako kryteria w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Ponadto stanowi poświadczenie osiągnięcia przez Ciebie wymaganego poziomu wiadomości i umiejętności z zakresu języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego.
Pamiętaj o ważnych datach:
- 7 lutego 2025r. - w tym dniu upływa termin złożenia deklaracji maturalnych. Od roku szkolnego 2024/2025 zniesiony został obowiązek składania deklaracji wstępnej. Każdy zdający składa wyłącznie jedną deklarację (tożsamą z deklaracją ostateczną), do 7 lutego.
- 5 maja 2025r. - rozpoczęcie egzaminów maturalnych, egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym,
- 6 maja 2025r. - egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym,
- 7 maja 2025r. - egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
- 24 maja 2025r. - zakończenie egzaminów maturalnych,
- 8 lipca 2025r. - ogłoszenie wyników egzaminów maturalnych.
Obowiązkowo przystępujesz do:
- dwóch egzaminów w części ustnej (z języka polskiego i języka obcego nowożytnego),
- czterech egzaminów w części pisemnej* (z języka polskiego na poziomie podstawowym, z matematyki na poziomie podstawowym, z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym*). Jeżeli posiadasz dyplom zawodowy albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika, nie musisz przystępować do egzaminu z przedmiotu dodatkowego.
Warunkiem zdania matury i otrzymania świadectwa maturalnego jest spełnienie następujących kryteriów:
- uzyskanie co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej*,
- uzyskanie co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej*,
- przystąpienie do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym) w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia)**.
* Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości w części ustnej (bez określania poziomu) oraz w części pisemnej (na poziomie podstawowym).
** Jeżeli jesteś absolwentem szkoły dwujęzycznej lub oddziału dwujęzycznego, obowiązkowo przystąpisz do egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym jako przedmiotu dodatkowego.
Oprócz jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, możesz przystąpić do egzaminów z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów, z listy zamieszczonej poniżej. Wybór nie musi pokrywać się z przedmiotami, których uczyłeś się w szkole.
Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Na świadectwie otrzymują z tego przedmiotu maksymalny wynik.