Zespół Obserwatorium na podstawie prowadzonych badań oraz gromadzonej wiedzy, przygotowuje broszury informacyjne dla pracodawców, uczniów oraz wszystkich zainteresowanych sytuacją ekonomiczno-gospodarczą aglomeracji poznańskiej. Co miesiąc ukazuje się Flesz, który jest zbiorem wskaźników opisujących aktualną sytuację gospodarczą aglomeracji poznańskiej oraz danych charakteryzujących stan lokalnego rynku pracy (do pobrania: http://www.obserwatorium-poznan.pl/flesz/ ). Raz do roku wydawana jest broszura opisująca demografię, gospodarkę, rynek pracy i edukację w Poznaniu i w powiecie poznańskim (Aglomeracja w liczbach).
Szczególnymi publikacjami są wydawane broszury informacyjne kierowane do uczniów szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych (SMS Gimnazjalisty), a także uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych (Najpopularniejsze metody poszukiwania pracy i pracowania), które w przystępny sposób mają zapoznać młodego czytelnika z tematyką szkolnictwa branżowego oraz rynku pracy. Publikacje te, opracowywane są w oparciu o badania prowadzone przez Obserwatorium oraz o doświadczenie doradców zawodowych z Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży.
Inną formą publikacji przygotowywanych przez pracowników Obserwatorium są materiały edukacyjne dla nauczycieli i doradców zawodowych.
Zapraszamy do lektury.
RUS:
В рамках исследовательского проекта "Спрос работодателей на компетенции
иностранцев, работающих в Познаньской агломерации" было проведено 420
интервью с представителями фирм, которые расположены в Познаньской
агломерации, т.е. в Познани и гмин Познаньского повята. При этом
использовались такие методы, как телефонный опрос с помощью компьютера
(CATI) и интернет-интервью с помощью компьютера (CAWI).
В данной брошюре представлены рекомендации, разработанные на основе
анализа материалов, собранных в ходе интервью. Эти рекомендации
дополнены и сформулированы таким образом, чтобы быть полезным
практическим руководством для представителей трёх заинтересованных
сторон: работодателей, нанимающих или рассматривающих возможность
трудоустройства иностранцев; мигрантов, работающих в Познаньской
агломерации или рассматривающих возможность поиска работы; организаций,
занимающихся посредничеством в вопросах трудоустройства иностранцев:
государственных служб занятости и частных агентств по трудоустройству.
UKR:
У рамках дослідницького проекту "Попит роботодавців на компетенції іноземців, що працюють у Познанській агломерації" було проведено 420 інтерв'ю з представниками фірм, які розташовані в Познанській агломерації, тобто в Познані і на території гмін Познанського повяту. При цьому використовувалися такі методи, як телефонне опитування за допомогою комп'ютера (CATI) та інтернет-інтерв'ю за допомогою комп'ютера (CAWI).
У цій брошурі представлені рекомендації, розроблені на основі аналізу матеріалів, зібраних в ході інтерв'ю. Ці рекомендації доповнено і сформульовано таким чином, щоб вони були корисним практичним посібником для представників трьох зацікавлених сторін: роботодавців, які наймають або розглядають можливість працевлаштування іноземців; мігрантів, що працюють у Познанській агломерації або розглядають можливість пошуку роботи; організацій, що займаються посередництвом у працевлаштуванні іноземців: державних служб зайнятості та приватних агенцій з працевлаштування.
Broszura Zawody teleinformatyczne, to druga publikacja z
serii o zawodach opracowanych przez pracowników Obserwatorium. Broszura
skierowana jest zarówno do uczniów, doradców zawodowych, nauczycieli i
wychowawców, jak również dla decydentów oraz inwestorów i
przedsiębiorców.
W publikacji zaprezentowanych jest trzy zawody: technik informatyk, technik teleinformatyk oraz monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. Oprócz opisu każdego zawodu, czytelnik pozna statystyki z rynku edukacji oraz sytuację na aglomeracyjnym rynku pracy w omawianej branży. Dodatkowo została zamieszczona mapa aglomeracji, gdzie zaznaczone są placówki, w których można zdobyć opisywane zawody.
Zapraszamy do lektury.
4.63 MB
Publikacja powstała na podstawie raportu z badań Metody poszukiwania pracy i metody rekrutacji pracowników. Porównanie na przykładzie aglomeracji poznańskiej realizowanych w 2016 r. przez zespół Obserwatorium.
Broszura może służy jako informator dla uczniów, oraz może być podstawą do opracowania ćwiczeń podczas lekcji przedsiębiorczości czy zajęć z doradcą zawodowym.
Broszura skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, w szczególności osób kształcących się w szkołach branżowych i technikum. W publikacji autorzy starali się odpowiedzieć na pytania: jakie informacje wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej/ponadpodstawowej; w czym może pomóc doradca zawodowy; CV, czyli co to właściwie jest oraz jak wykorzystać doświadczenie praktyk zawodowych w budowaniu swojego CV. Ponadto w broszurze znajdują się wskazówki m.in. jak wykorzystać Internet w procesie budowania profesjonalnego wizerunku oraz jak zmienić pracę.
Publikacja powstała na podstawie raportu z badań Metody poszukiwania pracy i metody rekrutacji pracowników. Porównanie na przykładzie aglomeracji poznańskiej realizowanych w 2016 r. przez zespół Obserwatorium.
Broszura może służy jako informator dla uczniów, oraz może być podstawą do opracowania ćwiczeń podczas lekcji przedsiębiorczości czy zajęć z doradcą zawodowym.
370 KB
Broszura skierowana jest zarówno do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz pracodawców. Publikacja zawiera podstawowe informacje na temat kształcenia w zawodzie technik informatyk oraz w zawodach pokrewnych na terenie aglomeracji poznańskiej.
Broszura została opracowana przez Zespół Obserwatorium na podstawie danych udostępnionych przez Wydział Oświaty UMP oraz Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Broszura skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, w szczególności uczniów kształcących się w szkołach branżowych i technikum. W publikacji znajdują się informacje w jaki sposób pracodawcy z aglomeracji poznańskiej poszukają pracownika oraz jak uczniowie poszukają zatrudnienia. Jak uczniowie oraz pracodawcy w procesie poszukiwania zatrudnienia i pracownika wykorzystują Internet. Ponadto w broszurze zamieszczono wiele wskazówek jak przygotować się do wejścia na rynek pracy oraz do rozmowy kwalifikacyjnej. Dodatkowo można poznać kompetencje przyszłości, które będą wymagane przez pracodawców.
Publikacja powstała na podstawie raportu z badań Metody poszukiwania pracy i metody rekrutacji pracowników. Porównanie na przykładzie aglomeracji poznańskiej realizowanych w 2015 r. przez zespół Obserwatorium.
Broszura może służy jako informator dla uczniów, oraz może być podstawą do opracowania ćwiczeń podczas lekcji przedsiębiorczości czy zajęć z doradcą zawodowym. Już wkrótce gotowy zestaw materiałów edukacyjnych przygotowany na podstawie broszury będzie dostępny na stronie internetowej.
Broszura skierowana jest do wszystkich
zainteresowanych sytuacją społeczno-ekonomiczną aglomeracji poznańskiej. W
jednym miejscu zgromadzone zostały kluczowe wskaźniki dotyczące stanu
demografii, rynku pracy, gospodarki i edukacji. Dane dotyczą zarówno miasta
Poznania, jak i gmin powiatu poznańskiego.
Czytelnie przedstawione statystyki mogą posłużyć decydentom do opisu aktualnej sytuacji regionu podczas rozmów z inwestorami oraz mogą być wykorzystane podczas lekcji m.in. geografii, przedsiębiorczości oraz zajęć z doradcą zawodowym w szkołach ponadgimnazjalnych.
Aglomeracja w liczbach powstaje w oparciu o statystyki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu oraz Bank Danych Lokalnych.
Zapraszamy do lektury.
Broszura skierowana jest do uczniów szkół
gimnazjalnych. Publikacja powstała na podstawie analizy danych zastanych,
której wyniki przedstawia raport Dwa światy? System kształcenia
zawodowego a potrzeby rynku pracy aglomeracji poznańskiej. W broszurze uczniowie
znajdą schemat możliwej ścieżki kształcenia po ukończeniu gimnazjum, definicję
zawodu oraz dowiedzą się co to są kwalifikacje zawodowe i jak zdobyć dyplom
zawodowy. Ponadto publikacja zawiera informacje na temat najpopularniejszych
zawodów wśród absolwentów szkół zawodowych z terenu Poznania oraz powiatu
poznańskiego, ranking 10 najpopularniejszych zawodów wśród uczniów szkół
zawodowych w aglomeracji (dane z 2014 r.) oraz umiejętności poszukiwane przez
pracodawców wśród pracowników.
Broszura może służyć jako informator dla uczniów, oraz może być podstawą do opracowania ćwiczeń podczas lekcji przedsiębiorczości czy zajęć z doradcą zawodowym.
Zapraszamy do lektury.
Broszura jest zbiorem najważniejszych wyników badań Potrzeby
kadrowe przedsiębiorców aglomeracji poznańskiej na tle kierunków
społeczno-gospodarczego rozwoju regionu – diagnoza, prognoza, monitoring
realizowanych w 2014 roku. Głównym celem przeprowadzonego badania było zebranie
i opracowanie informacji, które mogą służyć zarówno pracodawcom, jak i
pracownikom aglomeracji poznańskiej w budowaniu dalszej strategii rozwoju i
zatrudnienia.
W publikacji można przeczytać o potencjale demograficznym i gospodarczym aglomeracji poznańskiej, sytuacji na rynku pracy z perspektywy przedsiębiorców oraz o potrzebach kadrowych zgłaszanych przez pracodawców biorących udział w badaniu. Ponadto w broszurze został przedstawiony ranking kompetencji pozazawodowych oczekiwanych przez pracodawców od kandydatów do pracy, ranking stanowisk objętych zwolnieniami, a także ocena przygotowania absolwentów do pracy.
Zapraszamy do lektury.