Obserwatorium prowadzi badania oparte na wiedzy zastanej (np. analizy statystyczne) oraz badania terenowe (np. wywiady), przekazuje wytworzoną wiedzę w sposób bezpośredni (np. konferencje) i pośredni (np. raporty), tworząc opracowania zwarte (np. artykuły) i opracowania popularyzatorskie (np. broszury i flesze informacyjne).
Materiał pt. „Uchodźcy z Ukrainy w aglomeracji poznańskiej” powstał dzięki
udostępnieniu danych przez Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu
Miasta Poznania. Dane zostały zebrane przez pracowników Wydziału w czasie wydarzenia
pn. „Dni Przedsiębiorczości”, które odbyło się w 2022 r. w Poznaniu.
Uczestnikami badania byli uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski po 24 lutego
2022 r. Celem badania było zebranie informacji na temat ich profilu zawodowego, aby
pomóc Miastu Poznań w zaplanowaniu działań z zakresu aktywizacji zawodowej
skierowanych do osób z doświadczeniem migracji. Kwestionariusz ankiety składał się z 9 pytań sformułowanych w języku
polskim i ukraińskim. Formularz został wypełniony papierowo lub elektronicznie
przez 1004 respondentów. Celem badania było opracowanie 13 miesięcznej prognozy
stopy bezrobocia dla poszczególnych powiatów z terenu województwa
Wielkopolskiego i zbadanie jej trafności w porównaniu do danych historycznych.
Zakres czasowy prognozy to kwiecień 2015 – kwiecień 2016. W celu osiągnięcia
celu badawczego posłużono się dwoma skrajnie różnymi modelami prognostycznymi,
które zasilono miesięcznymi danymi za okres styczeń 2005 – marzec 2016
gromadzonymi przez powiatowe urzędy pracy z terenu Wielkopolski. Problematyką projektu badawczego
pn. Metody poszukiwania pracy a metody rekrutacji
pracownika. Porównanie na przykładzie aglomeracji poznańskiej
są rozbieżności występujące pomiędzy metodami rekrutacji pracownika przez
pracodawców i metodami poszukiwania pracy przez uczniów przygotowujących się do
wejścia na rynek pracy. Celem głównym projektu jest określenie stopnia
spójności w metodach poszukiwania pracy przez uczniów ostatnich klas szkół
zawodowych i metodach rekrutacji pracowników przez pracodawców oraz
zidentyfikowanie czynników, które mają na to wpływ. Głównemu celowi projektu
badawczego towarzyszą także cele szczegółowe.Uczniowie szkół podstawowych podejmując decyzję o ścieżce dalszego kształcenia, powinni brać pod uwagę sytuację na rynku pracy. Próba porównania zapotrzebowania lokalnego rynku pracy do struktury kształcenia formalnego na terenie aglomeracji poznańskiej podjęta została w publikacjach CDZdM tylko raz. W związku z tym analitycy z zespołu Obserwatorium Gospodarki i Rynku Pracy Aglomeracji Poznańskiej (OGiRPAP) działającego przy Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży (CDZdM) postanowili przyjrzeć się ponownie zagadnieniu lokalnych podaży i popytu na pracę.
• uczniowie szkół branżowych i techników, zastawiając się nad uzupełnieniem kwalifikacji i poszukując pracy, mogą poznać liczbę i przykłady ofert zatrudnienia;
• kadra zarządzająca oświatą w aglomeracji poznańskiej, zastanawiając się nad uruchomieniem kierunków kształcenia i ofercie zajęć dodatkowych, mogą zwiększyć szansę uczniom i absolwentów na znalezienie zatrudnienia.
Jakie informacje zawiera opracowanie?
• liczbę dyplomów zawodowych wydanych w 2023 roku;
• liczbę ogłoszeń o pracę, które ukazały się na łamach portali śledzonych przez aplikację Jobserver w 2023 roku;
• tytuły ogłoszeń o pracę w trzech kategoriach: adekwatnych oraz oferujących pracę związaną zawodem wyuczonym, ale powyżej oraz poniżej uzyskanych kwalifikacji.
Jak powstało opracowanie?
Listę ogłoszeń o pracę pozyskano z wyszukiwarki Jobserver, zbierającej i klasyfikującej oferty pracy ukazujące się na łamach portali ogłoszeniowych. Klasyfikowanie ogłoszeń przez wyszukiwarkę odbywało się w według autorskich kategorii stworzonych w odniesieniu do Polskiej Klasyfikacji Działalności oraz amerykańskiej klasyfikacji Job Openings and Labor Turnover Summary. Pobrane dane zawierały ogłoszenia, które ukazały się od pierwszego do ostatniego dnia 2023 roku (01.01.2023 – 31.12.2023).
(fragment wstępu)
3.63 MB
952 KB
4.19 MB
1.55 MB
1.71 MB
729 KB
2.19 MB
1.11 MB
2.98 MB
1.05 MB
Ewaluacja standardów doradztwa zawodowego dla techników/branżowych szkół I stopnia opracowanych w ramach projektu „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu – wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (01.04.2017 – 30.11.2019)
Przedmiotem ewaluacji były standardy doradztwa zawodowego dla technikum oraz dla szkół branżowych I stopnia opracowane w ramach projektu „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu – wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania” .
Standardy zostały opracowane w roku szkolnym 2017/2018 przez zespół pracowników Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu, we współpracy ze szkolnymi doradcami zawodowymi, dyrektorami szkół uczestniczących w projekcie, a także przedstawicielami Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Śremskiego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Nr 5 w Poznaniu. Wypracowane rozwiązania wdrożono w roku szkolnym 2018/2019 w 22 placówkach uczestniczących w projekcie. Pierwsza ewaluacja standardów odbyła się w lipcu 2019 r .
Niniejszy raport zawiera opis wyników, a także wniosków i rekomendacji z ewaluacji, która została przeprowadzona od czerwca do sierpnia 2021 r., czyli po 2 lata po zakończeniu wdrażania standardów. Zakres czasowy badania obejmował rok szkolny 2020/2021. Do udziału w ewaluacji zostały zaproszone wszystkie 22 placówki (branżowe szkoły I stopnia, technika i zespoły obejmujące oba typy szkół) biorące udział w projekcie oraz dodatkowo 1 placówka spoza projektu, która zdecydowała się na wdrożenie standardów.
Ewaluacja miała charakter wewnętrzny i została przeprowadzona przez zespół analityków z Obserwatorium Gospodarki i Rynku Pracy Aglomeracji Poznańskiej, działającego przy Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży – partnera projektu „Kwalifikacje zawodowego kluczem do sukcesu”.
Raport podsumowuje badania ilościowe przeprowadzone na 420 przedsiębiorcach aglomeracji poznańskiej w trzecim i czwartym kwartale 2020 roku. Jego celem jest przedstawienie rezultatów analizy zapotrzebowania pracodawców z terenu aglomeracji poznańskiej na kompetencje zatrudnianych pracowników-migrantów. Adresatami opracowania są odbiorcy z kilku grup. Dla przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych wypracowane przez nas wnioski mogą być wsparciem w tworzeniu i realizacji polityki na rzecz migrantów w Polsce. Dotyczy to określenia kluczowych płaszczyzn współpracy z pracodawcami zatrudniającymi cudzoziemców, a następnie planowania działań skierowanych zarówno do migrantów, jak i do przedsiębiorców w taki sposób, aby były one adekwatne do realnych potrzeb obu grup (m.in. świadczenie wsparcia informacyjnego, administracyjnego i finansowego, opracowanie oferty edukacyjnej w zakresie kompetencji kulturowych (głównie językowych), stricte zawodowych i miękkich oraz ich wykorzystania w miejscu pracy etc.). Przedsiębiorstwa aglomeracji poznańskiej zatrudniające obcokrajowców mogą wykorzystać wyniki raportu do podjęcia dialogu z przedstawicielami władz oraz zainicjowania zmian w przepisach prawnych dotyczących procesu zatrudnienia cudzoziemców w Polsce oraz ich funkcjonowania na rynku pracy. Przedstawione informacje mogą pomóc w opracowaniu rozwiązań ułatwiających adaptację migrantów do warunków rynku pracy oraz ich integrację ze społecznością lokalną, a także ograniczających szarą strefę i zapewniających cudzoziemcom lepszą ochronę na rynku pracy.
7.73 MB
Opracowanie przedstawia najważniejsze wnioski oraz rekomendacje dla instytucji JST sformułowane na podstawie analizy materiału badawczego zgromadzonego w trakcie zogniskowanych wywiadów grupowych, przeprowadzonych w ramach jakościowej części projektu pt. „Potrzeby kadrowe przedsiębiorców aglomeracji poznańskiej na tle kierunków społeczno-gospodarczego rozwoju regionu. Diagnoza, prognoza, monitoring".
1.03 MB
Raport prezentuje wyniki kolejnej edycji badania pt. „Potrzeby
kadrowe przedsiębiorców aglomeracji poznańskiej na tle kierunków
społeczno-gospodarczego rozwoju regionu. Diagnoza, prognoza,
monitoring", zrealizowanego na zlecenie Centrum Doradztwa
Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu. Głównym celem badania było
określenie potrzeb kadrowych przedsiębiorców aglomeracji
poznańskiej na tle kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego
regionu oraz porównanie uzyskanych danych z wynikami poprzednich
edycji badania, przeprowadzonych w 2014 i 2017 roku.
4.35 MB
II edycja badań „Strategie sukcesu. Ścieżki edukacyjno-zawodowe absolwentów szkół ponadpodstawowych z terenu aglomeracji poznańskiej” jest kontynuacją omówienia problematykikariery zawodowej oraz procesu wejścia na rynek pracy. Tytułowe strategie sukcesu nawiązują do 20 monograficznych narracji karier edukacyjno-zawodowych zawartych w raporcie. Na opracowanie składają się także analizy przekrojowe dotyczące problemów kluczowych dla sukcesu oraz komentarze ekspertów.
1.25 MB
3.02 MB
Raport „Potrzeby kadrowe przedsiębiorców aglomeracji
poznańskiej na tle kierunków społeczno-gospodarczego rozwoju regionu.
Diagnoza, prognoza, monitoring” zrealizowany na zlecenie Centrum
Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu. Głównym celem badania
było określenie potrzeb kadrowych przedsiębiorców aglomeracji
poznańskiej na tle kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego regionu
oraz porównanie uzyskanych danych z wynikami poprzedniej edycji badania
przeprowadzonego w 2014 roku. Realizacja tak sformułowanego celu
badawczego nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji korzystnych zmian
zachodzących, zarówno w gospodarce, jak i na krajowym oraz wielkopolskim
rynku pracy.
12.52 MB
Raport jest skierowany przede wszystkim do osób
zainteresowanych sytuacją gospodarczą na terenie aglomeracji poznańskiej, a
także decydentów chcących kreować opartą na dowodach politykę rynku pracy.
Adresatami badań są również ekonomiści, dla których zaprezentowane podejście
badawcze może okazać się interesujące.
Raport niniejszy podsumowuje zrealizowane zadania badawcze. Części raportu
takie jak: wprowadzenie, teoria prognozowania oraz przegląd badań zestawiają
kluczowe informacje ze zgromadzonych materiałów źródłowych; podpunkt dane
empiryczne prezentuje statystyki opisowe i metodykę wstępnej obróbki
zgromadzonych danych. W podpunkcie metodologia badań znalazło się szczegółowe
objaśnienie dotyczące dwóch opracowanych modeli prognostycznych i metod ich
estymacji. W podpunkcie tym zaprezentowano również wyniki badań i porównano
osiągi modeli w zakresie precyzji prognozy. Całość raportu kończy podsumowanie.
1.04 MB
2.78 MB
Raport powstał w oparciu o
badania realizowane na zlecenie Obserwatorium w 2014 roku. Celem głównym
projektu było wypracowanie metodologii służącej wsparciu procesu dostosowywania
kwalifikacji i umiejętności zasobów ludzkich do aktualnych oraz przyszłych potrzeb
pracodawców aglomeracji poznańskiej poprzez analizę potrzeb kadrowych
pracodawców aglomeracji poznańskiej na tle kierunków rozwoju
społeczno-gospodarczego. Drugim ważnym celem było wypracowanie metodologii, w
oparciu o którą Obserwatorium Gospodarki i Rynku Pracy Aglomeracji Poznańskiej
realizuje bieżący monitoring gospodarki aglomeracji
poznańskiej. Problemem badawczym było określenie potrzeb kadrowych
pracodawców aglomeracji poznańskiej na tle kierunków rozwoju
społeczno-gospodarczego regionu.
2.05 MB
Raport jest wynikiem analizy
danych zastanych, której celem była próba odpowiedzi na pytanie o rozmiar i
charakter niedopasowań strukturalnych w zakresie popytu i podaży absolwentów
szkół zawodowych na terenie aglomeracji poznańskiej. W zamyśle autorów konieczne
było przedstawienie rozległego kontekstu procesu przejścia na rynek pracy
absolwentów szkół zawodowych, co umożliwia uzyskanie pełniejszego obrazu
złożoności tego wycinka rynku pracy. W związku z tym w opracowaniu poruszono
szereg kwestii teoretycznych, ukazano sytuację społeczno-gospodarczą na terenie
aglomeracji i skupiono się na analizie statystycznej i ekonometrycznej
szerokiego spektrum danych zastanych. Dane te pochodziły w szczególności
ze statystyk gromadzonych przez Urząd Miasta Poznania, Główny Urząd
Statystyczny w Poznaniu, System Informacji Oświatowych, a także Powiatowy i
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. Oprócz danych zastanych wykorzystano
publikacje naukowe, raporty i dokumenty regionalne, które nie tylko pozwoliły
na opracowanie ram teoretycznych analizy, ale i usystematyzowały i uzupełniły
treść opracowania.
2.42 MB