Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK, rozumiem

Aktualności


II edycja Młodzieżowego Forum

II edycja Młodzieżowego Forum
27 września 2018 roku w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. J. Lelewela w Poznaniu odbyła się II edycja Młodzieżowego Forum „Dobre praktyki kluczem do twojego sukcesu”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Spotkanie to jest częścią projektu „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu – wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorami tego wydarzenia są Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży i Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja i promowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych poprzez wymianę dobrych praktyk w zakresie doradztwa zawodowego realizowanego w szkołach.

Uroczystość prowadziła Natalia Kaszkowiak – zastępca dyrektora Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży. Uczestników spotkania przywitała Pani Renata Jocz- kierownik II Oddziału organizacji szkół i palcówek oświatowych Urzędu Miasta Poznania. Następnie uczniowie z następujących szkół zaprezentowali dobre praktyki związane z doradztwem zawodowym w swoich szkołach:

           1. Zespół Szkół Budowlano – Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu,

            2. Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu,

            3. Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów  Poznańskiego Czerwca ’56,

            4. Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, 

            5. Zespół Szkół Odzieżowych im. Wł. Reymonta w Poznaniu,

            6. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Janusza Korczaka w Poznaniu,

            7. Zespoł Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie,

            8. Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu.

 

Po przedstawieniu dobrych praktyk odbyła się debata prowadzona przez Hannę Janowicz- kierownik I Oddziału organizacji szkół i placówek oświatowych Urzędu Miasta Poznania. Paneliści zastanawiali się nad: działaniami realizowanymi przez szkoły, które pomagają im w przygotowaniu się do podjęcia pracy w przyszłym zawodzie. Dyskutowali o swoich oczekiwaniach w stosunku do szkoły w kontekście doradztwa zawodowego oraz o tym, w jaki sposób ulepszyliby lub zmodyfikowali obecne doradztwo zawodowe realizowane w szkołach. Uczestnicy podkreślali potrzebę wprowadzenia większej liczby praktyk w technikach, która pozwoli im zaznajomić się z wybraną przez siebie profesją, sprawdzić się w zawodzie oraz nabyć wiedzę, doświadczenie praktyczne i umiejętności potrzebne do podjęcia przyszłej pracy. Uczestnicy zwrócili uwagę na możliwości edukacyjno - zawodowe uczniów kończących branżową szkołę czy technikum. Większość osób uczestniczących w panelu deklarowała chęć podjęcia dalszego kształcenia, doceniając możliwości jakie dała im edukacja zawodowa (wiedza o zawodzie, poznanie wybranego przez siebie zawodu i doświadczenie praktyczne). Wzniesiono też postulat o zwiększenie liczby staży w trakcie nauki oraz wymiany uczniów z innych krajów. W trakcie panelu głos zabrał również Alessandro Mele, dyrektor zarządzający Cometą Fomazione z Włoch. Gość po wysłuchaniu toczącej się dyskusji opowiedział o szkolnictwie we Włoszech.


Dziękujemy uczestnikom za udział w II edycji Młodzieżowego Forum i zapraszamy przyszłym roku na trzecią, ostatnią już edycję Młodzieżowego Forum „Dobre praktyki kluczem do twojego sukcesu”.

W październiku przyszłego roku swoimi doświadczeniami podzielą się uczniowie z siedmiu pozostałych szkół:

1. Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu,

2. Technikum nr 19,

3. Technikum Łączności w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu,

4. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu,

5. Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Poznaniu, 

6. Branżowa Szkoła I stopnia nr 42 w Poznaniu,

7. Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 - Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży