Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK, rozumiem

Aktualności


Rynek pracownika – aktualne trendy, statystyki i konsekwencje

Rynek pracownika – aktualne trendy, statystyki i konsekwencje

W artykule „Rynek pracownika – aktualne trendy, statystyki i konsekwencje” przybliżone zostały ważne definicje i omówione czynniki, które należy brać pod uwagę przypatrując się dzisiejszemu rynkowi pracy. Artykuł odwołuje się zarówno do teorii rynku pracy, jak i teorii generacji funkcjonujących na tym rynku. Celem opracowania jest ukazanie, jak wiele skomplikowanych działań (np. w obszarze edukacji), złożonych decyzji (np. w procesie wyboru ścieżki zawodowej) i innych czynników, takich jak demografia, polityka czy funkcjonowanie w strukturach europejskich wpływa na kształtowanie się relacji na rynku pracy.

Pierwsza część artykułu Współczesny rynek pracy zawiera omówienie najważniejszych definicji dotyczących podejmowanych zagadnień, takich jak globalna podaż pracy, popyt na pracę, stopa bezrobocia, rynek pracy, rynek pracownika i inne. W tej części znajdują się statystyki dotyczące między innymi liczby bezrobotnych i liczby wolnych miejsc pracy wraz ze wskazaniem trendu w Polsce, w latach 2000 – 2015.

Druga część artykułu Polski i zagraniczne rynki pracy – wybrane statystyki przybliża problematykę polskiego rynku pracy w kontekście danych dotyczących średniego wynagrodzenia w wybranych krajach Unii Europejskiej. Omówiono tutaj stworzone przez pracowników i dostępne na stronie internetowej OGiRPAP, narzędzie informatyczne służące budowaniu relacji pomiędzy pracodawcami a osobami z wykształceniem zawodowym.

W trzeciej części, Pokolenia na rynku pracy zawarte zostały charakterystyki pokolenia baby-boomers, pokolenia X, pokolenia Y oraz pokolenia Z. W tej części osadzono również refleksje dotyczące konsekwencji funkcjonowania wskazanych pokoleń na rynku pracy.

Autorami i autorkami artykułu są pracownicy Obserwatorium Gospodarki i Rynku Pracy Aglomeracji Poznańskiej. „Rynek pracownika – aktualne trendy, statystyki i konsekwencje” opublikowany zostanie w kwartalniku Doradca Zawodowy.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 - Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży