Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK, rozumiem

O szkołach ponadgimnazjalnych

„Jeśli człowiek zamknie bogactwo we własnej głowie,
nikt mu go nie może odebrać.
Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski."
                                                                      (Benjamin Franklin)

 

Dzięki informacjom zebranym w tej zakładce dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na wybór konkretnej szkoły ponadgimnazjalnej. Poznasz aktualny schemat systemu szkolnictwa w Polsce, a także różnice między nauką w liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole branżowej. Dowiesz się gdzie można znaleźć więcej informacji o szkołach ponadgimnazjalnych z Poznania i powiatu poznańskiego.

W szkole ponadgimnazjalnej spędzisz kolejne 3-4 lata, dlatego warto wybrać ją z rozwagą.


Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, która szkoła spełnia najwięcej z Twoich oczekiwań, przygotuj się dobrze do jej wyboru. Warto rozpocząć od przeanalizowania informacji z zakładki O SOBIE żeby dowiedzieć się, co warto przemyśleć przed wyborem swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Kolejnym zalecanym krokiem jest poznanie zawodów, spośród których będziesz mógł wybrać najlepszy dla siebie – potrzebne informacje znajdziesz w zakładce O ZAWODACH.


Co jeszcze możesz zrobić, aby Twoja decyzja była trafna? Zastanów się nad tym co już wiesz o szkołach. Bardziej zależy Tobie na kształceniu ogólnym, czy możliwie szybko chcesz zdobyć zawód? Jakiego języka obcego chcesz uczyć się od podstaw, a jaki chciałbyś kontynuować? Czy wolisz się uczyć teorii, czy raczej stawiasz na praktykę? Czy znasz ofertę szkół ponadgimnazjalnych w Twoim mieście i regionie? Jakie szkoły bierzesz pod uwagę? Jakie były progi punktowe w tych szkołach w zeszłym roku? …
Te i inne pytania powinieneś sobie zadać. Pamiętaj! Podjęcie decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej wiąże się w Twoim przypadku z wyborem dziewięciu szkół oraz dowolnej liczby oddziałów (klas) w tych szkołach. Ważne jest uszeregowanie ich w odpowiedniej kolejności we Wniosku o przyjęcie do szkoły – szczegóły znajdziesz w zakładce O REKRUTACJI.

 

W wyborze konkretnej szkoły oraz ustaleniu kolejności oddziałów (klas) pomoże Ci zamieszczona tutaj tabela

Ranking klas - gimnazjum
Pobierz Ranking klas_gimnazjum.pdf 335 KB

Jeśli zamierzasz studiować, przed wyborem szkoły zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w zakładce „Chcę iść na studia – jak wybrać szkołę”.
Zanim wybierzesz kolejną szkołę, dowiedz się jakie masz możliwości - pobierz schemat szkolnictwa w Polsce w wersji przewidzianej dla absolwentów gimnazjów.
Schemat po gimnazjum
Pobierz schemat_po_gimnazjum.pdf 131 KBTutaj znajdziesz podstawowe informacje o tym, czym różni się nauka w liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole branżowej.
LO - Technikum - Szkola branżowa
Pobierz LO-technikum-szkola_branzowa.pdf 86 KB


W prezentacji przedstawiono ścieżki edukacyjne dla uczniów kończących trzecią klasę oddziału gimnazjalnego. Ponadto zamieszczono tam więcej informacji o różnicach między LO, technikum i szkołą branżową, a także o alternatywnych drogach zdobycia wykształcenia.
SYSTEM SZKOLNICTWA 2019 - prezentacja dla oddziałów gimnazjalnych
Pobierz Prezentacja SYSTEM SZKOLNICTWA(4).ppt 10.21 MB

Kandydat chcący rozpocząć naukę w szkole ponadgimnazjalnej musi wziąć udział w procedurach rekrutacyjnych. W Poznaniu większość szkół ponadgimnazjalnych prowadzi rekrutację przy pomocy systemu elektronicznego. Strona elektronicznego naboru znajduje się tutaj

Przez cały rok można zapoznać się tam z opisem szkół uczestniczących w naborze elektronicznym.
W zakładce Informator należy wybrać typ szkoły, a następnie „kliknąć” w nazwę szkoły.
Pojawią się następujące informacje:
- adres, dojazd do szkoły, dane kontaktowe i strona internetowa
- opis szkoły
- historia szkoły
- koła zainteresowań, w tym SKS i sekcje sportowe
- kontakty zagraniczne
- osiągnięcia szkoły.

 

Na każdy rok szkolny szkoły przygotowują nową ofertę, tj. propozycję oddziałów, które zamierzają uruchomić we wrześniu. Opis oddziału zawiera listę nauczanych języków obcych, dodatkowo technika i szkoły branżowe przedstawiają ofertę zawodów, a licea ogólnokształcące i technika – przedmiotów rozszerzonych. W ofercie znajduje się również informacja, jakie dwa przedmioty (oprócz języka polskiego i matematyki) będą istotne podczas rekrutacji. Więcej informacji można znaleźć w zakładce O REKRUTACJI
Zbierając informacje o ofercie edukacyjnej dla absolwentów gimnazjów warto pamiętać o szkołach, które nie uczestniczą w elektronicznym naborze.
W poniższym pliku znajduje się lista szkół, które w roku szkolnym 2019/20 nie prowadzą rekrutacji przy pomocy systemu elektronicznego. Po kliknięciu w nazwę szkoły zostaniemy przekierowani na jej stronę internetową. Będzie można zapoznać się tam z ofertą szkoły oraz zasadami rekrutacji.
Szkoly spoza naboru elektronicznego
Pobierz szkoly_spoza_naboru_elektronicznego.pdf 429 KB
Uczniowie zainteresowani kontynuacją nauki w liceum ogólnokształcącym, technikum lub szkole branżowej w Bolechowie, Kórniku, Mosinie, Murowanej Goślinie, Owińskach, Puszczykowie, Rokietnicy albo Swarzędzu informacje o tych szkołach mogą uzyskać bezpośrednio na stronach internetowych szkół lub Starostwa Powiatowego w Poznaniu, które jest instytucją prowadzącą szkoły powiatowe.

Więcej:

Na stronie elektronicznego naboru można zapoznać się z dodatkowymi informacjami o szkołach, które zdecydowały się na ten rodzaj rekrutacji. Oprócz szkół z miejscowości wymienionych powyżej można tam znaleźć informacje o szkołach w Pobiedziskach Letnisku i Tarnowie Podgórnym.
W tej zakładce zgromadzono informacje przydatne dla uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Szkoły dla uczniów niepełnosprawnych

Szkoły ponadpodstawowe dla osób niepełnosprawnych
Pobierz DORADZTWO EDUKACYJNO-ZAWODOWE DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH_Szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe dla osób niepełnosprawnych-INFORMATOR_1.pdf 686 KB

Nauczanie indywidualne

Szkoły dla uczniów z problemami zdrowotnymi

Szkoły dla uczniów z problemami zdrowotnymi, adaptacyjnymi itp - 2019
Pobierz szkoły dla uczniów z problemami zdrowotnymi, adaptacyjnymi itp - 2019.pdf 273 KB

Powroty/Migracje

 • Uczniowie będący obywatelami polskimi oraz uczniowie nie będący obywatelami polskimi, którzy wcześniej pobierali wykształcenie w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw i chcą je kontynuować w Polsce, zostaną przyjęci do szkoły zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw

  W związku ze zmianami w systemie oświaty opracowywany jest Projekt nowelizacji Rozporządzenia


 • Wiele przydatnych informacji dla uczniów będących polskimi obywatelami, zarówno w przypadku tych powracających do Polski jak i tych, którzy wkrótce wyjeżdżają za granicę, można znaleźć na stronie internetowej OŚRODKA ROZWOJU POLSKIEJ EDUKACJI ZA GRANICĄ
 • Co roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywają się Targi Edukacyjne.
  Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych mają szansę zapoznać się z ofertą szkół. Impreza jest bezpłatna. Odbywa się zazwyczaj w marcu.
  Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej dedykowanej temu wydarzeniu.
  Zastanawiałeś się, czy w przyszłości będziesz studiować? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to warto to uwzględnić wybierając szkołę ponadgimnazjalną.

  JAK WYBRAĆ PRZEDMIOTY ROZSZERZONE

  Po pierwsze decyzja ta może mieć wpływ na wybór przedmiotów rozszerzonych w LO i technikum. Osoby chcące studiować bezpłatnie będą musiały uczestniczyć w rekrutacji na studia, która w większości wypadków opiera się o wyniki egzaminu maturalnego ze wskazanych przez uczelnię przedmiotów. Dlatego jeśli już wiesz, co zamierzasz studiować w szkole ponadgimnazjalnej warto wybrać takie przedmioty rozszerzone, które będą przydatne podczas rekrutacji na studia. Przedmioty rozszerzone są kryterium wyboru klasy w LO. W technikum wybierając klasę kierujesz się zawodem, jednak warto sprawdzić, czy w przypadku wybranego przez Ciebie zawodu we wszystkich technikach przedmioty rozszerzone są takie same (zdarzają się różnice).

  Tutaj w zakładce Wyniki rekrutacji na poznańskie uczelnie wyższe 2017/2018 dowiesz się, które przedmioty będą istotne podczas rekrutacji na kierunek studiów, który chciałbyś w przyszłości wybrać.

  Oczywiście możesz wybrać klasę z dowolnymi rozszerzeniami, a na maturze zdawać zupełnie inny przedmiot. Wiąże się to jednak z koniecznością dobrego opanowania materiału z tego przedmiotu we własnym zakresie.

  JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ

  Po drugie plan uzyskania wykształcenia wyższego (ukończenia studiów) może wpływać na wybór szkoły ponadgimnazjalnej. Dla osób zamierzających studiować bezpłatnie, a tym samym zobligowanych do uczestniczenia w rekrutacji na studia, jednym z kryteriów wyboru szkoły mogą być średnie wyniki egzaminu maturalnego uzyskiwane przez jej dotychczasowych uczniów.

 • Informacje o tym, jak radzą sobie na maturze uczniowie poznańskich liceów ogólnokształcących i techników znajdziesz tutaj

 • Tutaj znajdziesz tabelę, dzięki której w sposób przejrzysty porównasz wyniki egzaminu maturalnego w wybranych przez siebie szkołach
 • Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2019 przygotowany przez portal Perspektywy.pl powstał w oparciu o następujące kryteria:

  Ranking Liceów Ogólnokształcących 2019:

  • sukcesy w olimpiadach 30%
  • matura – przedmioty obowiązkowe 25%
  • matura – przedmioty dodatkowe 45%

   

  Ranking Techników 2019:
  • sukcesy w olimpiadach 20%
  • matura – przedmioty obowiązkowe 20%
  • matura – przedmioty dodatkowe 30%
  • wyniki egzaminów zawodowych 30%

   

  Ranking prezentuje 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników w Polsce (wyłonionych na podstawie kryteriów opisanych powyżej), a także 200 liceów i 200 techników, których uczniowie najlepiej zdali maturę w maju 2018 r. Ponadto opracowano listę 200 liceów i techników, których uczniowie odnieśli największe sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach w roku szkolnym 2017/2018.

   

  Zestawienia obejmują również rankingi wojewódzkie.

  Najlepszym liceum w województwie wielkopolskim zostało II LO im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Na pierwszym miejscu wśród wielkopolskich techników znalazło się po raz kolejny Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji w Poznaniu.

   

  Rankingi - woj. wielkopolskie:

   

  Rankingi Ogólnopolskie:

  Pamiętaj, aby trafnie wybrać szkołę należy zastanowić się nie tylko nad ofertą klas czy zawodów które możesz wybrać, ale też nad możliwościami, jakie będziesz mieć w związku z ukończeniem danego typu szkoły. Który typ szkoły będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni: liceum ogólnokształcące (LO), technikum, czy szkoła branżowa? Przed wyborem szkoły warto poznać odpowiedzi na inne ważne pytania:
  1. Najczęściej zadawane pytania O SOBIE
  2. Najczęściej zadawane pytania O ZAWODACH

  Jakie typy szkół możesz wybrać i ile lat będzie trwać nauka?

  a) szkoła branżowa I stopnia – 3 lata b) liceum ogólnokształcące – 3 lata c) technikum – 4 lata

  Jakie są różnice pomiędzy tymi typami szkół?

  - Zawód zdobędziesz w szkole branżowej i technikum.
  - Maturę możesz zdać w LO, technikum i szkole branżowej II stopnia.
  - Uczniowie LO są zobowiązaniu realizować na poziomie rozszerzonym od dwóch do czterech przedmiotów, natomiast uczniowie technikum – dwa przedmioty.
  - W szkole branżowej I stopnia jest zdecydowanie więcej godzin praktyk zawodowych niż w technikum.
  - W szkole branżowej I stopnia realizowana jest nauka jednego języka obcego, w LO i technikum – dwóch.
  - W szkole branżowej I stopnia nie jest realizowana nauka przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
  - Absolwent szkoły branżowej I stopnia nie może kontynuować nauki w szkołach policealnych (od kandydatów do tych szkół wymagane jest wykształcenie średnie – ukończenie liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły branżowej II stopnia.).

  Które szkoły są szkołami szkolnictwa branżowego?

  W roku szkolnym 2019/2020: a) branżowa szkoła I stopnia c) czteroletnie technikum d) pięcioletnie technikum e) szkoła policealna. Od roku szkolnego 2020/2021 dodatkowo branżowa szkoła II stopnia.

  Ile godzin praktyk zawodowych będę mieć w poszczególnych szkołach szkolnictwa branżowego?

  - Branżowa szkoła I stopnia - podziału godzin przeznaczonych na obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego dokonuje dyrektor szkoły, z tym że wymiar godzin przeznaczonych na zajęcia praktyczne nie może być niższy niż 60% godzin przewidzianych na kształcenie zawodowe, czyli w zależności od zawodu 840 – 1280 godzin. Minimalna liczba godzin kształcenia zawodowego dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie szkolnictwa branżowego określona jest w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego.
  - Technikum - liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: osiem (280 godzin). - Branżowa szkoła II stopnia - praktyki zawodowe są realizowane w wymiarze czterech tygodni (140 godzin), w klasie ustalonej przez dyrektora szkoły. Opracowano w oparciu o: 1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego 2. Projekt ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie zawodów szkolnictwa branżowego (w zakresie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego przyporządkowanych do poszczególnych branż) 3. Projekt ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół

  Czy uczeń odbywający przygotowanie zawodowe otrzymuje za nie wynagrodzenie?

  Tak – w określonych sytuacjach. a) Jako pracownik młodociany – w branżowej szkole I stopnia: 1. Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. 2. Stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, wynosi: 1) w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 4%; 2) w drugim roku nauki – nie mniej niż 5%; 3) w trzecim roku nauki – nie mniej niż 6%. Okres obowiązywania Rok nauki I Rok nauki II Rok nauki III 1.03.2019 - 31.05.2019 194,55 zł 243,19 zł 291,82 zł Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (§ 19.) b) Odbywając staż uczniowski: Od września 2019 r. na podstawie Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. 2017 poz. 59) możliwe będzie odbywanie przygotowania zawodowego w formie stażu uczniowskiego. Art. 121a. 1. W celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami mogą w okresie nauki odbywać staż w rzeczywistych warunkach pracy, zwany dalej „stażem uczniowskim”. 6. Uczeń odbywający staż uczniowski otrzymuje miesięczne świadczenie pieniężne, chyba że strony umowy o staż uczniowski, postanowią, że staż jest odbywany nieodpłatnie. 7. Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust. 6, nie może przekraczać wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177).

  Co to jest szkoła branżowa II stopnia?

  Jest to szkoła, w której naukę będą mogli kontynuować absolwenci szkoły branżowej I stopnia. Będzie funkcjonować w zawodach, które umożliwiają kontynuację kształcenia na poziomie technika. Uczniowie zdobędą kolejną (drugą) kwalifikację zawodową i jeżeli zdadzą egzamin z zakresu tej kwalifikacji, uzyskają tytuł zawodowy technika. Po ukończeniu tej szkoły uczniowie będą mogli zdobyć kolejny zawód w szkole policealnej lub kwalifikacje w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Jeżeli zdadzą maturę, będą mogli kontynuować naukę na studiach wyższych. Pierwsza rekrutacja kandydatów zostanie przeprowadzona na rok szkolny 2020/2021.

  W jaki sposób może kontynuować edukację absolwent szkoły branżowej I stopnia, który nie chce iść do szkoły branżowej II stopnia?

  Może kontynuować naukę w 3-letnim liceum ogólnokształcącym dla dorosłych (naukę rozpocznie od II klasy) lub zdecydować się na kwalifikacyjne kursy zawodowe.

  W jaki sposób będziesz mógł zmienić zawód, jeżeli okaże się, że ten który zdobyłeś w szkole branżowej lub technikum nie odpowiada Tobie z jakiś względów?

  - Będziesz mógł zdobyć kolejne, zupełnie nowe kwalifikacje w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych. - Absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia będą mogli zdobyć nowy zawód podejmując naukę w szkole policealnej. Absolwenci szkoły branżowej I stopnia, jeżeli będą chcieli uczyć się w szkole policealnej, będą musieli najpierw ukończyć LO dla dorosłych lub szkole branżowej II stopnia. - Absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia, o ile zdadzą maturę, będą mogli kontynuować naukę na studiach wyższych. Kierunek studiów nie musi być związany z zawodem, który już zdobyli.

  Jakie wykształcenie uzyskasz wybierając poszczególne typy szkoły?

  a) szkoła branżowa I stopnia – wykształcenie zasadnicze branżowe b) szkoła branżowa II stopnia – wykształcenie średnie branżowe c) technikum – wykształcenie średnie d) LO – wykształcenie średnie (Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe)

  Jakie świadectwa i dyplomy uzyskasz wybierając poszczególne typy szkoły?

  Ukończenie: a) liceum ogólnokształcącego umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego; b) technikum umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego oraz uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie; c) branżowej szkoły I stopnia umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie, a także dalsze kształcenie w branżowej szkole II stopnia kształcącej w zawodzie, w którym wyodrębniono kwalifikację wspólną dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I i II stopnia, lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych począwszy od klasy II; d) branżowej szkoły II stopnia umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w którym wyodrębniono kwalifikację wspólną dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I i II stopnia, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie, a także uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego; e) szkoły policealnej umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie. (Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe)

  Czy matura jest egzaminem obowiązkowym?

  Nie. Jednak jest niezbędna, jeżeli chcesz iść na studia.

  Czy matura jest potrzebna, aby dostać się do szkoły policealnej?

  Nie.

  Czy matura jest potrzebna, aby zostać słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego?

  Nie.

  Jakie znaczenie dla Twoich dalszych wyborów edukacyjnych i zawodowych mają przedmioty, które będziesz zdawał na maturze?

  Osoby, które chcą studiować za darmo (na uczelniach państwowych), muszą wziąć udział w rekrutacji na studia. W zależności od kierunku studiów podczas rekrutacji brane są pod uwagę inne przedmioty zdawane na maturze. Jeżeli już teraz masz pomysł, co chcesz studiować, sprawdź koniecznie listę przedmiotów punktowanych podczas rekrutacji na interesujący Ciebie kierunek studiów – przedmioty rozszerzone są jednym z dobrych kryteriów wyboru klasy w LO.

  Czy jeżeli wybierzesz w LO klasę z rozszerzoną biologią i chemią, to czy musisz zdawać te przedmioty na maturze?

  Nie. Przedmiotami obowiązkowymi na części pisemnej są: język polski, matematyka i język obcy nowożytny, natomiast na części ustnej musisz zdawać język polski i język obcy nowożytny. Dodatkowo każdy uczeń musi przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego, jednocześnie ma prawo przystąpić do egzaminu łącznie z sześciu przedmiotów dodatkowych. Przedmioty dodatkowe uczeń wybiera sam – nie musi to być spójne z tym, jakie przedmioty realizował na poziomie rozszerzonym.

  Który typ szkoły najlepiej przygotuje Cię do matury?

  LO – w szkole tego typu program obejmuje tylko i wyłącznie przedmioty ogólnokształcące, nie musisz poświęcać czasu na praktyki i naukę przedmiotów zawodowych, zazwyczaj realizujesz więcej przedmiotów na poziomie rozszerzonym (w porównaniu z technikum).

  W której szkole nie będziesz mógł przystąpić do matury?

  W szkole branżowej I stopnia.

  Czy w szkole policealnej mogę przystąpić do matury?

  Nie. Szkoła policealna pozwoli Ci zdobyć zawód. Do matury możesz przystąpić w LO, technikum, szkole branżowej II stopnia i w LO dla dorosłych.

  Kiedy licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe przygotowują ofertę na kolejny rok szkolny?

  Zazwyczaj oferta przygotowywana jest na odbywające się w marcu Targi Edukacyjne. W ofercie znajdziesz informacje odnośnie proponowanych w danym roku szkolnym klas, zawodów, przedmiotów rozszerzonych oraz języków obcych. Często oferta zawiera informacje odnośnie innych propozycji dla uczniów klasy lub szkoły.

  Gdzie (w Internecie) znajdziesz Informator zawierający ofertę szkół ponadgimnazjalnych na nadchodzący rok szkolny?

  https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadgimnazjalna/

  Gdzie znajdziesz informacje o ofercie szkół, zanim zostanie zaktualizowany Informator na stronie https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadgimnazjalna/ ?

  Do czasu aktualizacji Informatora możesz zapoznać się z zeszłoroczną ofertą szkół – co roku wprowadzane są pewne zmiany w ofercie, ale znaczna część klas i zawodów proponowana jest przez szkoły w niezmienionej lub jedynie delikatnie zmodyfikowanej formie. Informacje możesz znaleźć np. tutaj: https://waszaedukacja.pl/

  Gdzie (w Internecie) możesz sprawdzić terminy Drzwi Otwartych w szkołach ponadgimnazjalnych?

  Można to sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych szkół.

  Gdzie (w Internecie) znajdziesz zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych?

  Można je znaleźć w dokumencie Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, publikowanym w zakładce Dokumenty na stronie https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadgimnazjalna/nabor/

  Gdzie (w Internecie) znajdziesz terminarz rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych?

  http://ko.poznan.pl/rodzice_uczniowie/rekrutacja/

  Gdzie (w Internecie) znajdziesz Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych uwzględniany w postępowaniu rekrutacyjnym na dany rok szkolny do szkół ponadgimnazjalnych?

  http://ko.poznan.pl/rodzice_uczniowie/rekrutacja/

  Co ma wpływ na Twoje szanse dostania się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej?

 • · O przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów kandydata. Punkty są przyznawane za: a) oceny szkolne z 4 przedmiotów wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum - w tym każdorazowo z języka polskiego i matematyki, b) wynik egzaminu gimnazjalnego (język polski, historia i WOS, matematyka, przedmioty przyrodnicze, język obcy), c) świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem, d) szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum: - osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu - uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły, z wyjątkiem tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz tytułu laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim. Szczegółowe informacje znajdziesz m.in. tutaj:
 • · W przypadku uczniów zamierzających podjąć naukę w oddziale dwujęzycznym albo w szkole ponadgimnazjalnej sportowej, szkole ponadgimnazjalnej mistrzostwa sportowego lub oddziale sportowym dodatkowym kryterium, oprócz opisanych powyżej punktów, może być odpowiednio pozytywny wynik sprawdzianu kompetencji językowych przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną lub pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej.
 • · W szczególnej sytuacji są laureaci i finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci tzw. „kuratoryjnego” konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim – zostaną przyjęci do wybranego przez siebie oddziału (klasy) w pierwszej kolejności, z pominięciem pozostałych kryteriów. Więcej informacji znajdziesz tutaj:
 • Czy jeśli będąc uczniem pierwszej/drugiej klasy gimnazjum zdobyłeś tytuł finalisty/laureata lub zająłeś wysokie miejsce w konkursie uznawanym w procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, to czy Twoje punkty będą „ważne” do końca Twojej nauki w gimnazjum?

  Tak. Dodatkowo zapoznaj się ze slajdem 22 w prezentacji Postępowanie rekrutacyjne dla absolwentów dotychczasowego gimnazjum i absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej – podstawowe informacje zamieszczonej tutaj: http://ko.poznan.pl/reforma/aktualnosci_reforma/2018/10/postepowanie-rekrutacyjne-dla-absolwentow-dotychczasowego-gimnazjum-i-absolwentow-osmioletniej-szkoly-podstawowej-podstawowe-informacje/

  Czy przed złożeniem dokumentów do wybranych szkół, biorących udział w naborze elektronicznym, znajdziesz gdzieś informacje odnośnie tegorocznych progów punktowych, które zagwarantują Tobie przyjęcie do wybranej szkoły?

  Nie. Progi punktowe na dany rok szkolny ustalane są dopiero po złożeniu dokumentów przez wszystkich zainteresowanych daną szkołą uczniów. Ostateczny termin wypełnienia i złożenia dokumentów określany jest co roku w Harmonogramie postępowania rekrutacyjnego: http://ko.poznan.pl/rodzice_uczniowie/rekrutacja/ Możesz jednak dowiedzieć się, jakie były progi punktowe w poszczególnych oddziałach na przestrzeni ostatnich trzech lat. Na tej podstawie możesz ustalić, do których szkół i oddziałów łatwiej, a do których trudniej się dostać. W oparciu o te dane MOŻESZ OSZACOWAĆ, które oddziały są POTENCJALNIE w Twoim zasięgu. Potrzebne informacje znajdziesz tutaj:

  Czy przed podjęciem decyzji, którą szkołę wybrać, możesz sprawdzić jej „popularność” wśród kandydatów?

  Tak. Tegoroczne zainteresowanie kandydatów poszczególnymi klasami/oddziałami, można monitorować na bieżąco na stronie elektronicznego naboru przez cały okres przewidziany w harmonogramie rekrutacji na składanie wniosków do szkoły: https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadgimnazjalna/nabor/ Ubiegłoroczne zainteresowanie można sprawdzić w Zestawieniu progów punktowych 2018/2019, natomiast informacje o zainteresowaniu w latach wcześniejszych znajdziesz w zakładce Zainteresowanie oddziałami w szkołach ponadgimnazjalnych Ważne: Przedstawione dane obrazują zainteresowanie TYLKO I WYŁĄCZNIE odnośnie klas pierwszego wyboru.

  Czy wszystkie szkoły ponadgimnazjalne uczestniczą w naborze elektronicznym?

  Nie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, które szkoły prowadzą nabór w oparciu o inne zasady rekrutacji oraz jakie to zasady, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na tej stronie w zakładce Szkoły ponadpodstawowe, które nie uczestniczą w elektronicznym naborze Natomiast szkoły, które uczestniczą w naborze elektronicznym znajdziesz tutaj: https://nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadgimnazjalna/ https://nabor.pcss.pl/powiatpoznanski/szkolaponadgimnazjalna/

  Gdzie (w Internecie) sprawdzisz wyniki matur w poznańskich liceach ogólnokształcących i technikach?

  Możesz skorzystać np. z opracowania przygotowanego przez zespół CDZdM, które znajdziesz tutaj: http://www.cdzdm.pl/PLH153/matura.html

  Gdzie znajdziesz informacje odnośnie pozycji poznańskich i wielkopolskich szkół w rankingu Perspektyw?

  Możesz to zrobić bezpośrednio na stronie http://www.perspektywy.pl lub skorzystać z linków do poszczególnych zestawień opublikowanych na tej stronie w zakładce Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2019. Znajdziesz tam ranking liceów ogólnokształcących, ranking techników, ranking szkół olimpijskich, ranking maturalny liceów ogólnokształcących oraz ranking maturalny techników.

  Gdzie znajdziesz informacje o poziomie bezrobocia wśród absolwentów poznańskich szkół?

  Informacje znajdziesz w raportach publikowanych na stronie internetowej dedykowanej grupie absolwentów, stworzonej przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu: http://www.absolwenci.poznan.pl/raporty.html Więcej informacji o bezrobociu znajdziesz w prezentacjach przygotowanych przez zespół Obserwatorium Gospodarki i Rynku Pracy Aglomeracji Poznańskiej CDZdM: http://www.cdzdm.pl/PL-H193/prezentacje-dla-doradcow.html

  Czy istnieją alternatywne formy kształcenia dla absolwentów gimnazjum?

  Jeśli z różnych względów nie chcesz kontynuować nauki w LO, technikum lub branżowej szkole I stopnia (pamiętaj – masz obowiązek nauki do 18 roku życia), możesz skorzystać z alternatywnych form kształcenia i zdobyć zawód w: a) Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej http://www.irpoznan.com.pl/strona,mlodociany-1.html b) Ochotniczych Hufcach Pracy http://wielkopolska.ohp.pl/ Hufce Pracy: http://wielkopolska.ohp.pl/hufce-pracy.html Ośrodki Szkolenia i Wychowania: http://wielkopolska.ohp.pl/osrodki-szkolenia-i-wychowania.html

  Mam problemy zdrowotne – gdzie mogę kontynuować naukę?

  Przydatne informacje znajdziesz na tej stronie w zakładce Szkoły dla uczniów ze specjalnymi potrzebami.
  9 stycznia 2017 roku prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo oświatowe, wprowadzając tym samym reformę edukacji.
  Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło specjalny serwis internetowy poświęcony przybliżeniu wprowadzanych przez ustawę zmian.
  Zawiera on szereg informacji i odpowiedzi na pytania nurtujące uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół, a także samorządowców.
  Zachęcamy do zapoznania się z publikowanymi tam informacjami.
  https://reformaedukacji.men.gov.pl
  Zamierzasz kontynuować naukę w LO lub technikum? Rozważasz kilka szkół i nie możesz się zdecydować, którą z nich wybrać? Przydatna może się okazać wiedza o EWD (edukacyjnej wartości dodanej) tych szkół.

  Czym jest EWD? Cytując informacje ze strony http://ewd.edu.pl/

  „Metoda EWD to zestaw technik statystycznych pozwalających zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania. By można ją zastosować, potrzebujemy wyników przynajmniej dwóch pomiarów osiągnięć szkolnych: na początku nauki w danej szkole i na jej zakończenie. (…) Polski system egzaminacyjny dostarcza danych do wyliczania EWD dla (…) szkół maturalnych egzamin gimnazjalny jako miara na wejściu egzamin maturalny jako miara na wyjściu”.

  EWD jest wskaźnikiem służącym do porównywania szkół, a nie uczniów danej szkoły. Pozwala zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania (rozwój uczniów) oraz porównać pod tym względem konkretną szkołę z przeciętną placówką tego samego rodzaju w ujęciu kraju, ale także porównać ze średnią gminy, powiatu albo województwa (np. wybrane LO – przeciętne LO, konkretne technikum – przeciętne technikum).


  www EWD - instrukcja obsługi strony.docx
  Pobierz www EWD - instrukcja obsługi strony.docx.pdf 473 KB
  Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 - Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży